Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaGündemÇarşamba günü kar geliyor! Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şen'den uyarı

Çarşamba günü kar geliyor! Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şen’den uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz’in kıyıları, Doğu Akdeniz’in doğusu, Güney Doğu Anadolu’nun batısı, Eskişehir, Elazığ ve Antalya’nın batı çevrelerinin yağmurlu ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Hatay’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sis görüleceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

class=’medyanet-inline-adv’>

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının Trakya’da 2 ila 4 derece üstünde, Doğu Karadeniz’de 3 ila 5 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’da görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın kuzey ve batı ilçeleri ile Çanakkale çevreleri ve Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

4 KENT İÇİN SARI KODLU UYARI

Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kilis için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Haberin Devamı

class=’medyanet-inline-adv’>

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

İSTANBUL 10 DERECE SOĞUYACAK

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de Milliyet’ten Eren Koca’ya yaptığı açıklamada “İstanbul’da 10 derece soğuyacak ama ocak ayından önce kar düşeceğini tahmin etmiyorum. Kar olması için beş derecenin altına inmesi gerekiyor” dedi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ KAR GELİYOR

Trakya’da yüksek kesimlerde kar yağışı görülebileceğini belirten Şen, “Anadolu’ya ise çarşamba günü kar geliyor, özellikle Doğu Anadolu’da etkili olacak” diye konuştu.

Son 15 günde İstanbul’da yağışların etkili olduğunu vurgulayan Şen, “Anadolu ise çok yağış almadı, kar da çok etkili olmadı. Kar yağmazsa tarım göletleri için sıkıntı olur” ifadelerini kullandı.

Şen ayrıca gökdelenlerin ısı adası yaratarak kar yağışını ve havanın soğumasını engellediğini belirterek “Örneğin 50 katlı rezidansta açılan kaloriferin sıcaklığı dışarı çıkıyor. Bu da sıcaklığın 2-3 derece yükselmesine neden oluyor” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da Şen, ‘Bugün pazartesi… Marmara, Ege ve Batı karadeniz bölgesinde yağmur var. Sıcaklık 10 derece düşerek, olması gerekene iniyor. Marmara’da poyraz kuvvetli. Dolayısıyla hissedilen sıcaklık daha düşük. Yağmur Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Edremit Körfezi, İstanbul’un kuzeyinde kuvvetli.’ ifadelerini kullandı. 

Salı günü hariç ülkede hafta boyunca yağışın olduğunu söyleyen Şen, ‘Yağışlar genellikle yağmur şeklinde. Çarşamba ve hafta sonu Doğu Anadolu’da kar yağışı görülecek. Diğer bölgelerde kar yok.’ dedi.

Haberin Devamı

class=’medyanet-inline-adv’>

Çarşamba günü kar geliyor Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şenden uyarı
Çarşamba günü kar geliyor Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şenden uyarı
Çarşamba günü kar geliyor Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şenden uyarı
Çarşamba günü kar geliyor Meteoroloji ve Prof. Dr. Orhan Şenden uyarı

 

 

 

 

 

 

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar