Ana SayfaDünyaZelenski'den Rusya uyarısı: Sivil ve önemli altyapıya kasıtlı füze saldırıları yapılıyor

Zelenski’den Rusya uyarısı: Sivil ve önemli altyapıya kasıtlı füze saldırıları yapılıyor

Zelenski, Rusya’nın, saldırılarını artırmasına tepki göstererek, “Sivil ve önemli altyapıya kasıtlı füze saldırıları yapılıyor. Buralarda askeri tesisler yok” dedi.

Ukrayna‘da Zaporijya, Dnipropetrovsk ve Sumi’de, Rus füzelerinin elektrik hatlarının geneline zarar verdiği açıklanırken, Harkov ve Donetsk bölgelerinde de elektrikler füze saldırıları nedeniyle tamamen kesildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın, Donbas bölgesinde işgal ettiği alanlarda toprak kaybı yaşamasının ardından saldırılarını artırmasına tepki göstererek, “Sivil ve önemli altyapıya kasıtlı füze saldırıları yapılıyor. Buralarda askeri tesisler yok” dedi.

Volodimir Zelenski, saldırılar karşısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Rusların ve Ukraynalıların tek bir halk” olduğu sözlerini eleştirerek, “Sivil ve önemli altyapıya kasıtlı füze saldırıları yapılıyor. Buralarda askeri tesisler yok. Harkov ve Donetsk’in tamamında elektrik yok. Zaporijya, Dnipropetrovsk ve Sumi’de elektrik akımlarında sorunlar yaşanıyor. Hala ’tek halk’ olduğumuzu mu düşünüyorsun?” dedi.

Zelenski, Rusların, Ukrayna halkını gaz, enerji, gıda ve su ile tehdit ettiğini savunarak, Ukraynalıların birlikte duruş sergileyeceğini ve Ruslara teslim olmayacağını bir kez daha belirtti.

‘HARKOV’DA İLERLEYİŞ SÜRÜYOR’

Zelenski, savaşın 200. gününde yaptığı açıklamada Harkov bölgesindeki Chkalovske yerleşim yerinin Ruslardan geri alındığını duyurmuştu.

Zelenski, “Bir özgür yerleşim yeri daha. Ukrayna bayrağı Harkov bölgesindeki Chkalovske’ye geri döndü. Bu, her yerde böyle olacak. İşgalcileri Ukrayna’nın her şehrinden ve köyünden kovacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Valeriy Zaluzhnyi ise “Harkov yönünde sadece güney ve doğuya değil, kuzeye de ilerlemeye başladık. Rusya devlet sınırına 50 kilometre var” demişti.

Valeriy Zaluzhnyi, Eylül ayının başından bu yana 3 bin kilometrekareden fazla alanın Ruslardan geri alındığını ifade etmişti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM