Zelenski’den Donbas vurgusu: En acımasız çatışmaların merkezi

Zelenski'den Donbas vurgusu: En acımasız çatışmaların merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’ya kaşı ülkesinde devam eden savaş kapsamında en ağır çatışmaların Donbas bölgesinde yaşandığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde paylaştığı günlük görüntülü mesajıyla Ukrayna halkına seslenerek yaklaşık 11 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Son dönemlerde olduğu gibi en ağır çatışmaların Ukrayna’nın Donbas bölgesinde devam ettiğini ifade eden Zelenski, “En acımasız ve ilkeli çatışmaların merkez yeri Donbas’tır” dedi.

Ortak ülkelerin Ukrayna’ya sağladığı silah desteğin önemini vurgulayan Zelenski, Kanada‘nın de ülkesi için bir silah yardım paketi hazırladığını anlattı.

Zelenski, “Yakın gelecekte savunmamızı desteklemek için yeni ve gerçekten ihtiyaç duyduğumuz adımların atılacağını biliyorum” diye konuştu.

HELİKOPTER KAZASI

Konuşmasında, başkent Kiev bölgesine bağlı Brovari kentinde bu sabah saatlerinde meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırski ve ekibinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Zelenski, kaza sonucu 14 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bakan Monastırski ile yardımcıların bulunduğu helikopterin Brovari’de bir okulun üzerine düştüğünü aktaran Zelenski, olay yerindeki arama ve kurtarma çalışmalarının 9 saat sürdüğünü söyledi. Zelenski, kazada yaşamını yitirenler arasında 1, yaralıların arasında ise 11 çocuğun yer aldığını belirtti.

Kaza ile ilgili soruşturmanın başlatıldığına işaret eden Zelenski, “SBU (Ukrayna Güvenlik Servisi), bu korkunç olay hakkında cezai işlem başlattı” dedi.

Önceki HaberMersin Yenişehir’den 16 sayı fark!
Sonraki HaberAtletico iki golle çeyrek final biletini kaptı