Zelenski’den Bahmut çıkışı: Kilit öneme sahip, kontrolümüzün altında

Zelenski'den Bahmut çıkışı: Kilit öneme sahip, kontrolümüzün altında

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinde Rusya’ya karşı devam eden savaşta şimdilik Donetsk bölgesinde cephe hattında bulunan Bahmut şehrinin savunmasının kendileri için kilit öneme sahip olduğunu belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Telegram hesabından gece saatlerinde paylaştığı görüntülü mesajında, Rusya-Ukrayna arasında yaklaşık 10 aydır süren savaşla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Bugün savunma kuvvetlerin yetkilileri ile bir araya gelerek çatışmaların devam ettiği cephe hatlarındaki durumu etraflıca ele aldıklarını aktaran Zelenski, Rusya‘nın Ukrayna‘ya yoğun saldırılarının sürdüğünü bildirdi.

Rus ordusunun özelikle Donetsk bölgesine bağlı Bahmut şehrini ele geçirmek için şiddetli saldırılar düzenlemeye devam ettiğine dikkati çeken Zelenski, “Bahmut yönü kilit öneme sahip. Şehir kontrolümüzün altında, ama işgalciler orada bir tek duvarın bile sağlam bırakılmaması için elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

Zelenski, cephenin diğer noktalarında da Rus kuvvetlerine karşı mücadeleye devam ettiklerini kaydederek, “Zaporijya bölgesi, Herson bölgesi, genel olarak güneyde işgalcilerin potansiyelini kademeli olarak azaltıyoruz” dedi.

TÜM SAVUNMA SENARYOLARINA HAZIRLANIYORUZ

Ordusunun yetkilileri ile ayrıca, Ukrayna‘nın Rusya ve Belarus ile olan sınırlardaki güvenlik durumunu da görüştüklerini dile getiren Zelenski, “Hem Rusya hem de Belarus ile olan sınırın korunması da her zaman önceliklidir. Olası tüm savunma senaryolarına hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Rus kuvvetlerinin en son 16 Aralık’ta Ukrayna’daki enerji altyapılarına düzenlediği füze saldırıları sonucu ciddi elektrik kesintilerin meydana geldiğine işaret eden Zelenski, elektriksiz kalan 9 milyona yakın insana tekrar elektrik hizmetinin verildiğini duyurdu.

Ukrayna’nın girişimi ile kış döneminde “Barış İçin Zirve” konulu bir uluslararası konferans düzenlenmesi için çalışmalar başlattıklarını bildiren Zelenski, ortak ülkelerin liderlerini söz konusu zirveye katılmaya davet etti.

Önceki HaberArjantinli yıldız Lionel Messi müjdeyi verdi: Henüz her şey bitmedi
Sonraki HaberPakistan’dan Hindistan’a atom bombası tehdidi: Kullanmaktan çekinmeyiz