Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGündemYapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’tan 100. yıl için sergi: ‘Cumhuriyet’in İlk Yılı’

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’tan 100. yıl için sergi: ‘Cumhuriyet’in İlk Yılı’

Cumhuriyet’in sadece ilk yılını mercek altına alan küratör Cengiz Kahraman ve tasarımcı Yeşim Demir Pröhl’in, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan aynı adlı kitaba dayanarak hazırladığı sergi, bu bir yıllık dar süredeki yaşamı bütün ayrıntısı ve canlılığıyla gözler önüne seriyor.

(Serginin Taksim Meydanı ve Cumhuriyetin ilk mültecileri Beyaz Rusları gösteren ilk fotoğrafları önünde küratör Cengiz Kahraman ve YKYKS Genel Müdürü Tülay Güngen basına bilgi verirken.)

((üstte) Cumhuriyet Gazetesi’nin ilk sayısı. (altta)1930’lu yılların başında istihbarat servisinde muhabirler ve gazete çalışanları. (Cengiz Kahraman Arşivden))

Cumhuriyet’in ilanı ve ilk yılı kutlamaları, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı Dumlupınar’da 30 Ağustos 1924’te yapılan büyük tören ve 5-6 Ekim 1924’te İstanbul’un kurtuluşunun ilk yıl kutlamaları belgeler eşliğinde serginin merkezine yerleştirmiş. Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın yaptığı yurt gezileri ülkenin yeniden inşası için başlatılan hamleler de bu ilk yılın anlatısı içinde yer alıyor.

(İstanbul halkı Kurtuluş Bayramını minnet ve hararetle kutladı. (sağ altta) Taksim Meydanı’nda merasimin yapıldığı yer ve Zafer takı. (Cumhuriyet Gazetesi 8 Ekim 1924) Yanda sergide yer alan 7 videodan biri (Kültür ve Turizm Bakanlığı Film Arşivinden))

(Serginin merkezinde yer alan orta salon)

Milli Kütüphane ve İBB Atatürk Kitaplığındaki gazete arşivleri ile özel arşivlerden geniş ölçüde yararlanan sergi, basının o günkü haber dili, sayfa düzeni, grafik anlatımı hakkında da bilgi veriyor. Bir yıl içinde yaşanan günlük hayatın eğlenceli ve renkli enstantaneleri; kültür-sanat, spor ve eğlence alanlarından seçilen fotoğraflar, karikatürler, reklam ve belgesel filmlerden kesitlerle sergileniyor.

(Yaşasın Cumhuriyet duygusunu yaşatan orta salon)

 

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar