Salı, Eylül 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaGündemTÜSİAD'dan Mehmet Şimşek'le görüşme sonrası açıklama

TÜSİAD’dan Mehmet Şimşek’le görüşme sonrası açıklama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldikleri toplantıda, ekonomik durumla ilgili tespit ve önerilerini kendisi ile paylaştıklarını belirterek, “Açık ve samimi bir toplantı oldu. Sayın Bakan’ın çalışmalarını tamamladıktan sonra ortaya koyacağı ekonomik programın makroekonomik istikrar yönünde katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelere değinen Özilhan, “Arka arkaya sıralayınca sıkıntılı bir tabloya işaret etmesine rağmen aslında bu sorunlar çözümsüz değil. Yeter ki sorunun kaynağını doğru teşhis edelim ve buna uygun bir politika setini şeffaf ve takvime bağlı olarak uygulayalım” dedi.

Yeni ekonomi yönetimi ile ekonomik istikrarın kısa sürede tesis edilmesini ve ülkenin yeniden hızlı ve sağlıklı bir büyüme patikasına girmesini temenni eden Özilhan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şimdiye kadar yapılan açıklamalar doğrultusunda itibarı yüksek bir ekonomik programın hazırlanarak ilan edilmesi, kilit kurumlara liyakati ön planda tutan ve piyasalara güven veren atamaların yapılması ve Merkez Bankası başta olmak üzere ekonomi politikalarının şekillenmesinde etkili olan kurumların esas görev tanımlarına uygun bir çalışma düzenine girmesi, bu içinde bulunduğumuz tablodan çıkışta çok yardımcı olacaktır. Bu adımların atılmasıyla hem içeride hem de dışarıda ekonomiye güven hızla toparlanacak ve güvenli adımlarla yol almak mümkün olacaktır.”

“TOPLANTIMIZ AÇIK VE SAMİMİYDİ”

TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bugün TÜSİAD yönetimi olarak bir araya geldiklerini belirterek, “Ekonomik durumla ilgili tespit ve önerilerimizi Sayın Bakan ile paylaştık. Açık ve samimi bir toplantı oldu. Sayın Bakan’ın çalışmalarını tamamladıktan sonra ortaya koyacağı ekonomik programın makroekonomik istikrar yönünde katkı sağlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

“TL’YE GÜVENI YENİDEN SAĞLAMAK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”

Tuncay Özilhan, Türkiye ekonomisinin sorunlarının çözümü için 3 ayaklı bir program gerektiğini, bu ayakları “makroekonomik istikrarın”, “yapısal reformların” ve “hukuk devletinin” oluşturduğunu söyledi.

Her şeyden önce makroekonomik istikrarı sağlayarak başlamak gerektiğini vurgulayan Özilhan, “Enflasyon şeytanıyla mücadele ve TL’ye güveni yeniden sağlamak birinci önceliğimiz” dedi.

Özilhan, ana hedef enflasyonla mücadele iken sıkı para politikası tercihlerinin büyümede arzu edilmeyen bir yavaşlamaya ve yaşam standartlarında bozulmaya yol açmaması gerektiğini vurguladı.

“KAPSAMLI POLİTİKALARA VE İYİ BİR PLANLAMAYA İHTİYAÇ VAR”

İtibarı yüksek bir ekonomi programının açıklanmasının, bütçe açığındaki arızi bozulmanın istikrarsızlık unsuru olarak görülmesinin önüne geçeceğini belirten Özilhan, “Zaten böyle bir program kısa sürede olumlu sonuçlarını hissettirmeye başlar ve ülke yeniden sağlıklı bir büyüme patikasına döner” dedi.

Özilhan, “Standard para ve finans politikalarına dönülmesiyle makroekonomik istikrarın tesisi sağlanacak olmakla birlikte cari açık sorununun çözümü daha zor olacak ve daha uzun zaman gerektirecek. Bunun için kapsamlı politikalara ve iyi bir planlamaya ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Cari açık sorununun çözülmesi için önerilerini paylaşan Özilhan, üretimi ve yatırımı artırmak için önce makroekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini vurguladı.

 

 

En Son Okunanlar
- Advertisment -
Google search engine

En Çok Okunanlar