Ana SayfaEğitim‘Tüm ders kitapları illere gönderildi’

‘Tüm ders kitapları illere gönderildi’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Uşak’ta dün bir dizi ziyarette bulundu. Ortaköy Köy Yaşam Merkezi’nin açılış törenine katılan Bakan Özer, yeni eğitim öğretim yılına dair çalışmalarla ilgili bilgi vererek, “2022-2023 eğitim öğretim yılında sadece ders kitaplarını ücretsiz olarak dağıtmıyoruz, aynı zamanda tüm yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak dağıtacağız. Bugün itibarıyla, yardımcı kaynakların basımı da sonlandı ve illerimize yolcu edilmeye başlandı” diye konuştu.

Tüm dünyada kentlerden küçük yerleşim yerlerine bir hareket başladığına dikkat çeken Bakan Özer, gıda tedarik zincirinde yaşanan sorunlarla birlikte tarım ve hayvancılığın da enerji kadar stratejik bir konuya dönüştüğünü dile getirdi. Köy yaşam merkezlerinin bu iki gelişme dikkate alınarak hayata geçirildiğini kaydeden Özer, köy ilkokullarının açılması için öğrenci sayısı engelini kaldırdıklarını, artık istenen köyde ilkokulların açılabileceğini söyledi.

Köylerde ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdüklerinin altını çizen Özer, “Bu ikinci adımımız, 1.800 köyde 20 bine yakın çocuğunuzun anaokullarıyla, ana sınıflarıyla buluşmasını sağlıyor. Eğer ilkokul ve anaokulu olarak kullanma imkânı yoksa köy yaşam merkezlerinde halk eğitimi merkezlerini açmayı hedefliyoruz” dedi. Özer, yeni eğitim öğretim yılı başladığında Türkiye’de 1000 köy yaşam merkezinin aktif hâle getirileceğini kaydetti.

Uşak Valiliği’nde İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada “6 Ağustos 2021’de 5 yaşında okullaşma oranı yüzde 78 iken, bugün itibariyle bunu yüzde 93’e çıkarmış bulunuyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM