Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaGündemTİHV 14. Belgesel Film Günleri İzmir'de başlıyor

TİHV 14. Belgesel Film Günleri İzmir’de başlıyor

TİHV bu yıl da insanı ve insan haklarını odağına alan belgesel filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Fransız Kültür Merkezi Merkezi ile ortak gerçekleştirilen TİHV 14. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yılki teması ise işkence ve kötü muamele yasağı. Programda farklı insan hakları sorunlarına farklı bakış açılarıyla objektif tutan 12’si Türkiye’den, toplam 25 seçme belgesel film yer alıyor.

Belgesel Film Günleri, 7 – 10 Aralık 2023 tarihlerinde İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösterimlerle başlayacak. Film Günleri kapsamında gösterilecek filmler, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrimiçi (online) gösterime açılacak ve 17 Aralık 2023 tarihine kadar aynı adresten ücretsiz izlenebilecek. Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği programda yer alan ülke dışında üretilmiş filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açık ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacak ve kontenjanlar dolunca filmler gösterime kapanacak.

7-10 Aralık tarihleri arasında Alsancak Fransız Kültür Merkezi’nde gösterime girecek filmlerin yönetmenleriyle söyleşi de yapılacak. 7 Aralık Perşembe saat 18:30’da gösterilecek ‘Bu bir veda değil: Hatay’ filminin ardından, filmin yönetmenleri Zilan Azad ve Devrim Orhan Koç ile söyleşi yapılacak. 8 Aralık Cuma günü ise saat 18:15’te gösterilecek ‘Gaminho Longe’ isimli filmin yönetmenleri Josu Martinez, Txaber Larreategi ile söyleşi yapılacak. 9 Aralık Cumartesi de 16:45’te gösterilecek ‘Ulysses Çevirmek’ filminin yönetmenleri Türkiyeli yönetmenleri Aylin Kuryel, Fırat Yücel söyleşi için Hollanda’dan İzmir’e gelecek. Yine 9 Aralık Cumartesi saat 18:30’da ‘Suriye’nin Kayıp Ruhları’ filminin yönetmenleri Stephane Malterre ve Garance Le Caisne ile de söyleşi yapılacak. 

Film günlerinde yer alan belgesel filmlerden oluşan seçkiler, 15 -17 Aralık 2023 tarihlerinde Diyarbakır ve Van’da fiziki gösterimlerde izleyicilerle buluşacak. Gösterimlerin adresi Diyarbakır’da Mordem Sanat Merkezi, Van’da ise Van Barosu olacak.

TİHV, Belgesel Film Günleri’nin afişini geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine afiş yarışmasıyla belirlemişti. Bu sene “işkence ve diğer kötü muamele yasağı” temasıyla yapılan afiş yarışmasında Mahir Akkoyun’un eseri birinci seçilmişti. Yarışmada dereceye giren ve seçici kurul tarafından en beğenilen 27 eser, 10 – 17 Aralık 2023 tarihlerinde tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrimiçi olarak sergilenecek.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar