Taliban’dan Türkiye çıkışı: Türkiye gibi değil, saf İslam istiyoruz

Taliban'dan Türkiye çıkışı: Türkiye gibi değil, saf İslam istiyoruz

Afganistan’da Taliban yönetimi Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem, kadınların üniversite eğitimini askıya alma kararının ardından bir açıklama yaparak, “Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istediklerini” söyledi.

Afganistan‘daki Taliban yönetimi, kadınların yaşamlarının tüm yönleri üzerindeki kısıtlamaları artırarak, özel ve devlet üniversitelerinde kadınların eğitimini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı.

Böylece, Afganistan’da kız öğrencilerin lise eğitimi almasının yasaklanmasının ardından üniversiteye gitmeleri de resmi olarak yasaklanmış oldu.

Taliban yönetiminin aldığı kararla ilgili tepkiler dünyada çığ gibi büyürken, Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem‘den bir açıklama geldi.

Nadeem, “İslam’da kadının statüsünün belli olduğunu, bundan fazlasının verilemeyeceğini” iddia ederek, “Cenâb-ı Hak bize güç vermiş, şeriatı güzel uygulayabiliriz, kimseden korkmuyoruz, kimsenin hikâyesinde değiliz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Suudi Arabistan‘ın da gösterdiği tepkilerine değinen Nadeem, “Kur’an’da ve hadislerde bile hiç kimse kadınların ‘çağdaş ilimler’ öğrenmesinin gerekliliğini ispat edemez, bilimsel hipotezi ispat edemez. Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DEN İLK AÇIKLAMA KALIN’DAN GELMİŞTİ

Taliban’ın kadınların eğitimini kısıtlama kararı sonrası Türkiye’den ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın‘dan geldi.

Kalın, Taliban’ın kararına ilişkin, “Taliban yönetimi Afganistan’da kız öğrencilerin üniversiteye girişini yasaklayan bir karar almış. İslam’ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok” ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanlığı tarafından da yapılan bir açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve mahrum bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır. Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bahse konu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların bir an evvel atılması beklentimizi ifade ediyoruz.”

Önceki HaberTFF, 2023 FIFA hakemleri listesini açıkladı
Sonraki HaberCovid-19 hapı Molnupiravir’in yüksek riskli kişilerde ölümleri ve yatışları azaltmadığı ortaya çıktı