Ana SayfaEğitimŞûra kararları hayata geçiyor

Şûra kararları hayata geçiyor

20. Milli Eğitim Şûrası sonrasında atılan adımlar ile tavsiye kararları arasındaki ilişkiyi değerlendiren üçüncü rapor yayımlandı.

EĞİTİM SERVİSİ – Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meb.gov.tr adresinde erişime açılan rapora göre şûrada konulan hedeflere yaklaşıldığını belirterek “Bakanlık olarak attığımız adımlar ile ilişkilendiren tavsiye kararı sayısı 57 iken haziran ayında bu sayı 62’ye, eylül ayında ise 68’e çıktı. Bununla birlikte daha önceki dönemlerde ilişki kurulan tavsiye kararlarına dair atılan adımlarda da derinlik sağlandı. Tutarlılığın en yüksek olduğu tema ‘Temel eğitimde fırsat eşitliği’… Diğer temalarda da Bakanlığın adımları ve tavsiye kararları arasında uyumun arttığı gözlendi” dedi.

Raporda, bir yandan atılan adımlarla tavsiye kararları arasındaki bağ değerlendirilirken bir yandan Bakanlığın ana politika alanlarında aldığı mesafenin ortaya konulduğunu dile getiren Bakan Özer, “Okul öncesinde hedeflenen okullaşma oranlarına ulaşmak için gereken yatırımlar, okullar arasındaki imkân farklarının azaltılması için sürdürülen projeler, öğretmen eğitiminde getirilen yeni yaklaşımın sonuçları ve mesleki eğitimde sürdürülen paradigma değişiminin güncel çıktıları sunuldu. Ortaya konulan sonuçlar, 2022 sonuna doğru kütüphanelerdeki kitap sayılarına, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi’nde hedeflenen desteklere, okul öncesinde hedeflenen anaokulu ve ana sınıfı sayılarına önemli ölçüde yaklaşıldığını gösterdi” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM