Ana SayfaDünyaSon Dakika: Yazar Salman Rüşdi saldırıya uğradı

Son Dakika: Yazar Salman Rüşdi saldırıya uğradı

Son dakika gelişmesi… Hint asıllı İngiliz yazar ve romancı Salman Rüşdi, New York’taki bir etkinlik esnasında saldırıya uğradı. New York eyalet polisinden yapılan açıklamada, Rüşdi’nin boynundan bıçak darbesi aldığı bildirildi.

Şeytan Ayetleri‘ kitabıyla tanınan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, New York’ta bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşma yaptığı sırada Rüşdi, bir kişinin bıçaklı veya yumruklu saldırısına uğradı.

Saldırganın çevredekiler tarafından etkisiz hale getirildiği bildirilirken, Rüşdi’nin sağlık durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

ÖLÜM FETVASI VERİLMİŞTİ

Dünyaca ünlü yazar, ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı nedeniyle 1989 yılında tehdit edilmiş ve İran tarafından hakkında ölüm fetvası verilmişti.

Kitabın yayınlanmasından bir yıl sonra, İran’ın dini lideri Ayetullah Hümeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve başına 3 milyon dolar ödül koymuştu.

Eserin öldürülen çevirmenleri de dahil olmak üzere, yayınlanmasına katkı sağlayan birçok kişi cinayete kurban gitmişti.

Aziz Nesin, Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri yapıtını Türkçede yayımlayacağını açıklaması üzerine İslamcı çevrelerin tehditlerine maruz kalmıştı. Şeytan Ayetleri, dönemin Aydınlık dergisinde fasiküller halinde yayımlanmıştı.

AYRINTILAR GELİYOR…

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM