Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaGündemSon dakika... Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan 'asgari ücret' açıklaması: Perşembe gününe kadar...

Son dakika… Türk-İş Genel Başkanı Atalay’dan ‘asgari ücret’ açıklaması: Perşembe gününe kadar rakam belli olur

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katıldı.

Türk-İş temsilcisi Ramazan Ağar toplantının ardından ilk açıklamayı yaptı. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ağar, “İşveren tarafında ya da hükümet tatafinda herhangi bir rakam ortaya konmadı. Biz de söylemedik işin doğrusu” dedi. Ağar sözlerinin devamında görüşmeleri bu hafta sonlandırmayı hedeflediklerini belirtti.

VEDAT IŞIKHAN’DAN ASGARI ÜCRET AÇIKLAMASI

Toplantısı sonrası Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan da açıklama geldi. Işıkhan “Asgari ücretin açıklanacağı gün belirlenmedi, çalışıyoruz” dedi.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısının ardından yeni bir gelişme yaşandı.Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la asgari ücret zammını görüşmek için AKP Genel Merkezi’ne geldi. Görüşmenin ardından Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Belli bir noktaya geldik, yarın Çalışma Bakanı ile görüşeceğim. Perşembe gününe kadar neticenlendireceğiz” dedi.

Atalay şunları söyledi:

“Perşembeyi bulmadan bir neticeye varılacağını umut ediyorum. Taleplerimizi sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim. Perşembeyi bulmaz diye umut ediyorum. Bir görelim bakalım ne çıkacak. Bizim talep ettiğimize yakın bir rakam olacağını umut ediyorum. Perşembeye kalmadan bitireceğimizi düşünüyorum. Yarın açıklanma ihtimali yüzde 50.”

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 8 BİN 506 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Bu tutar ise yoksulluk sınırının altında kalıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar