Ana Sayfa Spor Son dakika… TFF, Sivasspor – Galatasaray maçında hakem hatası olduğunu açıkladı

Son dakika… TFF, Sivasspor – Galatasaray maçında hakem hatası olduğunu açıkladı

Son dakika… Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Gaziantep FK-Beşiktaş ve Sivasspor-Galatasaray maçlarında hata yapan hakemler hakkında MHK’nin yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarının VAR kayıtlarını yayıncı kuruluşta canlı olarak açıkladı. TFF’nin yayımladığı VAR kayıtlarına göre Sivasspor’un Galatasaray karşısında attığı gol, ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. 

TFF’den yapılan açıklamada, “Gaziantep FK-Beşiktaş ve Sivasspor-Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir…” denildi.

Sivasspor – Galatasaray maçının VAR kayıtları şöyle:

VAR: “Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson’u itiyor.”

Erkan Özdamar: “Evet, çok net. Robin Yalçın’ın Nelsson’a teması var. Ofsayt var mı, bana onu söyleyin.”

VAR: “Evet, pozisyonda ofsayt var.” 

TFF’den yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin ‘önemli hakem hatası’ yaptıkları tespit edilmiştir.

Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir.

Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır.”

Exit mobile version