Ana SayfaDünyaSlovenya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar kimdir?

Slovenya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar kimdir?

Slovenya’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, Natasa Pirc Musar, oyların çoğunluğunu alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu. Slovenya’nın yeni Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar kimdir?

Slovenya Devlet Seçim Komisyonunun (DVK) resmi sitesinde yer alan verilere göre, oyların yüzde 99’luk kısmı sayıldı.

İkinci tura kalan iki adaydan, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin desteğini alan bağımsız aday Pirc Musar, oyların yüzde 53,86’sını alarak yüzde 50’lik barajı geçti. Böylece Pirc Musar, ülkenin yeni ve ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

NATASA PİRC MUSAR KİMDİR?

Nataša Pirc Musar, 9 Mayıs 1968 tarihinde Ljubljana’da doğdu. Pirc Musar, 1992 yılında Ljubljana Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. 1997’de baro sınavını geçti ve daha sonra Televizyon Slovenya’da çalışmaya başladı. Manchester’daki Salford Üniversitesi’nde iki dönem eğitimine devam etti ve bu süre zarfında BBC , Granada TV , Sky News , Reuters TV ve Border TV’de çalıştı.  2015 yılında Viyana Üniversitesi’nden hukuk alanında doktora derecesi aldı.

NATASA PİRC MUSAR’IN SİYASİ KARİYERİ

Kocasının ABD başkanlığı sırasında Melania Trump’ın avukatlığını yürüttü. 23 Haziran 2022’de, Slovenya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olarak Slovenya Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı. Başkan adaylığını açıklayan ilk kişi oldu ve Slovenya’nın eski cumhurbaşkanları Milan Kucan ve Danilo Türk tarafından desteklendi.

SLOVENYA’NIN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanı seçiminde zafer ilan eden “Çelik Kadın” olarak da bilinen 54 yaşındaki Pirc Musar yaptığı ilk açıklamada, Slovenya’nın kararlı, dürüst, samimi, hoşgörülü ve saygılı bir diyaloğu savunacak bir cumhurbaşkanını hak ettiğini söyledi.

Pirc Musar, “Son beş ayda güzel Slovenya’mızda yaptığım gezi sırasında vatandaşlardan bağımsız ve siyasi engeli olmayan bir cumhurbaşkanı istediklerini duydum. Bugün sandıkta bu iradeyi dile getirdiklerine düşünüyorum.” dedi.

Pirc Musar’ı tebrik etiğini dile getiren diğer aday Logar ise yaptığı açıklamada, “Pirc Musar hepimizi dinlerse iyi bir cumhurbaşkanı olacak. O zaman farklılıkların üstesinden gelmek için desteğimizi alacak.” diye konuştu.

23 EKİM SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun düzenlendiği 23 Ekim’de, SDS’nin desteklediği bağımsız aday Logar, oyların yüzde 33’ünü, Pirc Musar ise oyların yüzde 26’sını almıştı.

Özgürlük Hareketi (PS) lideri ve Başbakan Robert Golob’un desteğini alan bir diğer favori aday Sosyal Demokrat Milan Brglez ise oyların yüzde 15’ini almış, ikinci turda Pirc Musar’ı destekleyeceklerinin sinyalini vermişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday arasında yer alan bağımsız aday Vladimir Prebilic yüzde 10, Resni.ca’nın adayı Sabina Sencar yüzde 5, Yeni Slovenya’nın (NSİ) adayı Janez Cigler Kralk yüzde 4 ve sol aday Miha Kordis de yüzde 2 oy almıştı.

Seçimin ilk turunda katılım oranı yüzde 50 olarak açıklanmıştı.

Bağımsızlığına 1991’de kavuşan Slovenya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir yapılıyor.

  

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM