Rusya’da tutuklanmıştı: Brittney Griner WNBA’e geri döndü

Rusya'da tutuklanmıştı: Brittney Griner WNBA'e geri döndü

Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA) ekibi Phoenix Mercury, yasaklı madde bulundurduğu gerekçesiyle Rusya’da tutuklanmasının ardından yapılan takas sonucu ABD’ye geri dönen Brittney Griner ile sözleşme imzaladı.

Rusya ile yapılan tutuklu takası sonrası serbest bırakılan ABD’li basketbolcu Brittney Griner, WNBA ekiplerinden Phoenix Mercury‘ye transfer oldu.

Phoenix Mercury’den yapılan açıklamada, 32 yaşındaki Griner ile bir yıllık anlaşma imzalandığı belirtildi.

Griner’in kadroya katılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten kulübün genel menajeri Jim Pitman, “Bizim için harika bir gün. Bizden gittiğinden bu yana Brittney Griner’ı her gün özledik. Performansı bizim için sorun olmayacak. Sahadaki ve soyunma odasındaki varlığı, bu organizasyonun içinde yer alması, bizim için en önemli etkenler. Yuvana hoş geldin” ifadelerini kullandı.

Brittney Griner

RUSYA’DA UYUŞTURUCUDAN TUTUKLANMIŞTI

Kariyerinde 8 kez WBNA All-Star’a seçilen ve ikişer kez olimpiyat ile dünya şampiyonluğu yaşayan Griner, daha önce de formasını giydiği Phoenix Mercury’de 2014 yılında WNBA şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Griner’in hayatı, 4 FIBA Kadınlar Avrupa Ligi ve 3 Rusya ligi kupası kaldırdığı Rusya’nın UMMC Ekaterinburg takımında görev aldığı dönemde değişmişti.

Geçen yıl 17 Şubat’ta, Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’nda gerçekleştirilen aramada, eşyalarının arasında kenevir yağı içeren elektronik sigara kutuları bulunması üzerine tutuklanan Griner, 9 yıl hapse mahkum edilmişti. Washington ile Moskova arasındaki ilişkilerin hassas olduğu bir dönemde yaşanan tutuklama, uluslararası kamuoyunda uzun süre gündemde kalmıştı. Griner, iki ülke arasındaki pazarlıklar sonucunda ABD’de tutuklu Rus silah tüccarı Viktor Bout ile yapılan takas sonucu 9 Aralık’ta ABD’ye getirilmişti.

Önceki HaberWilliam Carvalho’dan Fenerbahçe itirafı: ‘Jorge Jesus beni istedi’
Sonraki HaberKasaba sakinleri şokta: Gökten sağanak şeklinde balık yağdı!