PEGIDA hareketi lideri yine Kuran yırttı

PEGIDA hareketi lideri yine Kuran yırttı

Hollanda’da ırkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, yine Kuran yırttı.

Hollanda’da ırkçı PEGIDA hareketi lideri Edwin Wagensveld yine Kuran yırttı.

Wagensveld, bugün Utrecht kentinde Kuran’in üzerine çıkarak, başka bir Kuran’ı yırttığı görüntüyü sosyal medya hesabından paylaştı.

Paylaşımda, yırttığı Kuran’ı eve götürüp yakacağını söyleyen Wagensveld, tek başına yaptığı gösteriye izin verdiği ve kolaylık sağladığı için Utrecht Belediye Başkanı’na ve polise teşekkür etti.

Wagensveld, 22 Ocak’ta da Lahey kentinde geçici Hollanda parlamento binası önünde tek başına yaptığı gösteride polis korumasında Kuran yırtmıştı.

Hollanda’nın Lahey kentinde geçen hafta yüzlerce Müslüman, Kuran’e yönelik saldırıları protesto etmişti.

ROTTERDAM’DAKİ GÖSTERİDE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Benzer şekilde 22 Ekim’de Rotterdam’da Kuran yakmayı planlayan PEGİDA’nın eylemi, Wagensveld’in gözaltına alınmasıyla başlamadan bitmişti.

Rotterdam’daki gösterinin planlandığı yerde toplanan Müslüman gruplar, PEGIDA’nın Kuran yakacağını açıklamasına rağmen gösterisinin yasaklanmaması nedeniyle karşıt gösteri düzenlemişti.

Gözaltına alındıktan sonra aynı gün salınan Wagensveld, ertesi gün Lahey kentinde benzer bir eylem gerçekleştirmek istemiş fakat polis, gösteri kurallarına uymadığı gerekçesiyle Wagensveld’i yine gözaltına almıştı.

Hollanda Savcılığından 17 Kasım’da yapılan yazılı açıklamada, Rotterdam’da PEGIDA gösterisinde megafon kullanarak Hz. Muhammed’e hakaret ettiği için polis tarafından gözaltına alınan Wagensveld’in, İslam inancına mensup kişilere değil dinin kendisine hakaret ettiği ve herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle yargılanmayacağı bildirilmişti.

Önceki HaberVolkan Demirel depremzedelere yardım için Hatay’a geri döndü
Sonraki HaberGalatasaray Başkanvekili Erden Timur: Sadece binayı yapanlar değil, imza atanlar da tutuklanmalı