Oscar’daki ‘tokat skandalı’ hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor!

Oscar'daki 'tokat skandalı' hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor!

28 Mart 2022 gecesi Oscar Ödülleri Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle sahiplerini bulmuştu. Törene Will Smith’in sunucu Chris Rock’a attığı tokat damga vururken, olaydan aylar sonra Smith’in eşi Jada Pinkett Smith barış çağrısında bulundu.

Oscar olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 94’üncü Akademi Ödülleri’nde aktör Will Smith ve gecenin sunuculuğunu sütlenen komedyen Chris Rock arasında geçen tokat olayı, töreni gölgede bırakmıştı.

Sunucu Rock, Jada Pinkett Smith’in ‘alopesi’ hastalığı nedeniyle kazıttığı saçları hakkında Demi Moore’un 1997 filmine atıfta bulunarak “Jada, seni seviyorum, G.I. Jane 2, onu görmek için sabırsızlanıyorum” diyerek espri yapmıştı. Üç çocuk babası Will Smith, önce bu espriye kahkahalarla gülse de eşi Jada’nın bozulduğunu görünce sahneye çıkıp; canlı yayında, herkesin içinde Chris Rock’a tokat atmıştı.

Oscardaki tokat skandalı hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor

“KARIMIN ADINI AĞZINA ALMA”

Ardından yerine dönen Will Smith, sahneye doğru; “Karımın adını ağzına alma” diye bağırmış ve Chris Rock’un açıklama yapma girişimini engelleyerek aynı ifadeleri daha sert bir şekilde tekrarlamıştı.

53 yaşındaki oyuncu, ödülünü almak için sahneye çıktığında gözyaşlarıyla özür dilemiş ve “Akademi’den özür dilemek istiyorum, aday arkadaşlarımdan özür dilemek istiyorum. Bu güzel bir an” demişti. Smith’in tokat attığı Chris Rock’tan özür dilememesi dikkat çekmişti.

"Kariyerimi kaybettiğim bir halüsinasyon gördüm"

“SINIRI AŞTIM VE HATALIYDIM”

Yaşananların ardından sessizliğini bozan Smith sosyal medya hesabından özür mesajı paylaşmış ve “Şiddet her türü zehirli ve yıkıcı. Benim dün geceki hareketlerim kabul edilemez ve affedilemez. Espriler işin bir parçası fakat Jada’nın sağlık durumuyla ilgili bir espri bana çok fazla geldi ve duygusal davrandım. Kamuoyunun önünde senden özür dilemek istiyorum Chris. Sınırı aştım ve hatalıydım. Çok utandım ve hareketlerim olmak istediğim adamı göstermiyor. Dünyada şiddete yer olmamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından Oscar Ödülleri’ni veren ‘Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden istifa eden Smith, “Akademi’nin güvenine ihanet ettim. Diğer adayların ve kazananların olağanüstü çabalarını kutlama fırsatından mahrum bıraktım” açıklamasını yapmıştı.

Oscardaki tokat skandalı hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor

10 YIL BOYUNCA MEN EDİLDİ

Olanları değerlendiren Akademi heyeti ise Will Smith hakkında disiplin cezasını görüşmek üzere sanal olarak bir araya gelmişti. Alınan yeni kararla; Smith, 10 yıl boyunca Oscar galalarından ve diğer Akademi etkinliklerinden men edilmişti.

Chris Rock, 2023 Oscar ödül töreninde sunuculuk yapacak mı?

ATTIĞI TOKAT HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Will Smith, tokat skandalı sebebiyle kariyeri açısından sıkıntıya girmişti. King Richard’daki rolüyle ilk Oscar’ını kazanan yıldız oyuncu, yeni projelerden çıkarılmıştı. Smith; dijital projesi ‘Fast and Loose’, ünlü ‘Bad Boys’ serisinin dördüncü halkası ve Smith’in kariyerine altın harflerle yazılan ‘I am Legend’in devam filmine veda etmek zorunda kalmıştı.

Oscardaki tokat skandalı hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor

Ayrıca ünlü ismin geçen yıl yayınladığı otobiyografi kitabının film haklarını satın almak için teklif veren iki dev şirket açık artırmadan geri çekilmişti. ABD’li aktör Will Smith’in projeleri birer birer iptal edilirken, eşi Jada Pinkett-Smith’ten bir açıklama gelmişti. Jada, “Hiçbir zaman korunmaya ihtiyacım olduğunu söylemedim” diyerek, Will Smith’in törendeki tavrının abartılı olduğunu söylemişti.

Will Smith, Entertainment Tonight’ın haberine göre; Oscar Ödül Töreni’nde şiddet eğilimiyle dünya basınına damga vurduktan sonra terapiye başlamıştı.

"Sevgilim böyle bir şey yapsa hoşuma giderdi!"

JADA’DAN ‘OSCAR’ YORUMU 

Olaydan aylar sonra Red Table Talk programına katılan Jada Pinkett Smith, kocası Will Smith ve Chris Rock’ın “konuşmasını ve uzlaşmasını” istediğini belirtti. 50 yaşındaki ünlü isim, rahatsızlığının Oscar gecesinde yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemli olduğunu söyledi.

Smith, “Binlerce kişi hikayeleriyle bana ulaştı. Bu anı, alopesi ailemize bu duruma sahip olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuşma ve insanları alopesinin gerçekte ne olduğu hakkında bilgilendirme fırsatı vermek için kullanıyorum” dedi.

Oscardaki tokat skandalı hakkında konuşan Jada Pinkett Smith barış istiyor

“İKİSİNE DE İHTİYACIMIZ VAR”

“Şimdi Oscar gecesi hakkında, en büyük umudum” diye söze başlayan Jada Pinkett Smith, “Bu iki zeki, yetenekli adamın iyileşmek, bunu konuşmak ve uzlaşmak için bir fırsatının olması” ifadelerini kullandı.

Ünlü isim, sözlerine; “O zamana kadar Will ve ben son 28 yıldır yaptığımız şeyi yapmaya devam ediyoruz ve birlikte yaşamayı denemeye devam ediyoruz. Dinlediğiniz için teşekkürler” diye devam etti.

"Hepimize tokat attı. Bana gerçekten tokat attı"

Önceki HaberKim Kardashian: Genç kalmak için dışkı bile yiyebilirim
Sonraki HaberAli Koç ile Jorge Jesus arasındaki Türkçe diyalog sosyal medyada gündem oldu