Ana SayfaEğitimOkulda Diyabet Programı Eğitim Platformu

Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu

Tip 1 diyabet tanısı bulunan yaklaşık 23 bin öğrenci, okul ortamında kan şekeri ölçümü ve insülin tedavisi için desteğe ihtiyaç duyuyor.

Bu nedenle okul yöneticileri, öğretmenler ve çalışanlarının diyabet konusundaki farkındalığı büyük önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında, bu konudaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları için “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu” hazırlanarak erişime açıldı.

Yeni videolar hazırlandı

Diyabetli çocukların okulda güvenli bir şekilde zaman geçirmelerini sağlamayı, başta öğretmenler olmak üzere tüm okul çalışanlarına eğitim vermeyi amaçlayan platform için yeni videolar hazırlandı. Acil durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği ve zorunlu bilgilere dair kaynak oluşturulan platformda öğretmenler, 1, 2 ve 3. seviye eğitimlerini tamamlayarak “Okulda Diyabet Programı Eğitim Belgesi” alabiliyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “İlk etapta Tip 1 diyabetli öğrencisi olan öğretmenler ve tüm okul personelinin eğitimlerini tamamlaması sağlanacak. Sonraki etapta öğretmen, okul hemşiresi veya okul personellerimiz için hazırlanan Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’ndaki eğitim modülünü başarıyla tamamlayan herkesin katılımcı belgesi
almasını hedefliyoruz” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM