Ana SayfaEğitim‘Okul güçlendirmeleri yıl sonu bitirilecek’

‘Okul güçlendirmeleri yıl sonu bitirilecek’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye’de eğitim sisteminde 19 milyon öğrencimiz var ve en güvenli ortamların eğitim ortamı olması gerekiyor. Güçlendirme çalışmalarının tüm Türkiye’de yılsonuna kadar nihayetlendirileceğiz” dedi.

Hatay Valiliği’ni ziyaret eden Özer, Recep Atakaş Fen Lisesi’nin temel atma törenin ardından son olarak 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Özer, Hatay’ın 2022 yılı eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ilave ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.

5 yaşta hedef % 100

En fazla yatırımı okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayırdıklarını belirten Özer, “Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50’si bağımsız anaokulu, 15 bin 500’ü de ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. Böylece Türkiye’de beş yaştaki okullaşma oranlarını bir sene gibi kısa sürede yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırdık” diye konuştu.

Üç yaştaki okullaşma oranını yüzde 9’lardan yüzde 16’lara ve dört yaştaki okullaşma oranlarını da yüzde 16’dan yüzde 35 gibi bir orana yükselttiklerinin altını çizen Özer, yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp özellikle beş yaşı yüzde 100’e tamamlayıp üç ve dördü de önemli oranda artırarak ortalamasını yaklaştırmış olacaklarını dile getirdi.

Bakan Özer, Recep Atakaş Fen Lisesi’nin temel atma törenin ardından son olarak 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM