Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGündemMeta yeni yapay zekasını duyurdu: Voicebox

Meta yeni yapay zekasını duyurdu: Voicebox

Meta daha önce kendi dil modelini geliştiriyor haberleriyle gündeme gelmişti. Yeni yaptığı resmi bir duyuru ile Voicebox’ı tanıtan Meta ses getirecek gibi duruyor. Voicebox temelde ses klonlayabiliyor ve kaydedebiliyor. Bunları da düzenlenmesini sağlıyor. 

Meta’nın duyurduğu yeni yapay zekanın asıl alametifarikası metinlerin seslendirmesini tıpkı bir insan gibi yapabiliyor olması. 

Tıpkı aşağıdaki video gibi seslendirme yapabiliyor:

 

Apple’ın Vision Pro için yaptığı iddialı yoruma benzer şekilde Meta da kendi yapay zekası için ‘konuşmada üretken yapay zeka tarafında çığır açan buluş’ tanımlamasını yapıyor. Yapay zeka klonlama ve metinleri okumak özelliğinin yanında aynı zamanda farklı dillerde konuşmaya da olanak sağlayacak.

Önceden kaydedilmiş sesleri düzenleyebilen Voicebox aynı zamanda ses içeriğini ve stilini koruyarak ses klipleri üretiyor. 

İstenilirse kişinin sesini alarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe ve Portekizce olarak seslendirmeyi sağlayacak.

Sesin 2 saniye gibi kısa bir sürede klonlabilmesi(taklit edebilmesi) de kulağa tehlikeli gelse de Voicebox ile mümkün olacak. 

Merak edenler için Meta’nın yayınladığı blog yazısının tamamı şu bağlantıda yer alıyor.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar