Ana SayfaEğitimMesleki eğitimde öğrenci sayısı 1 milyonu aştı

Mesleki eğitimde öğrenci sayısı 1 milyonu aştı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre, 33 alan ve 182 dalda, ortaokul mezunu herkese nitelikli mesleki eğitim imkânı sunan Mesleki Eğitim Merkezlerindeki (MEM) öğrenci sayısı, 1 milyonu geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 1 milyon çırak ve kalfa hedefi, 11 ayda aşıldı. MEB, elde edilen başarıyı “Mesleki eğitimin güçlü sesi” temalı filmle duyurdu.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre MEM’lerde öğrencilerin yüzde 30’unu kadınlar oluşturuyor. En çok öğrenci olan alan 130 bin kişiyle güzellik ve saç bakım hizmetleri olurken motorlu araçlar teknolojisi, yiyecek ve içecek hizmetleri ve moda tasarım teknolojileri 100 binin üzerinde öğrencisi olan alanlar arasında bulunuyor. Yaş sınırı olmayan MEM’lerde 3 yıl çıraklık, 1 yıl kalfalık eğitimleri veriliyor. Çıraklar 1.658 TL, kalfalar 2 bin 763 TL ücret alıyor.

‘Hedefin ötesine geçeceğiz’

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 25 Aralık 2021’de 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda önemli bir değişiklik yapıldığını ve düzenleme öncesi çırak ve kalfa sayısının 159 bin olduğunu hatırlattı. Şu anda kayıtlı 1 milyon 33 bin öğrenci olduğunu vurgulayan Özer, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çırak, kalfa, usta bulmayla ilgili hiçbir sorun kalmadığını, yıl bitiminde bu hedefin çok daha ötesine geçileceğini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM