MEB’den okullara 8,7 milyar bütçe

MEB’den okullara 8,7 milyar bütçe

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bütçeden okullara daha fazla kaynak ayırmayı ve özellikle ihtiyaca göre bütçe tahsis işlemlerini 2021 yılında uygulamaya soktu.

Okulların elektrik, yakıt ve su ihtiyacından temizlik malzemelerine, onarım, donatım ve kırtasiye ihtiyaçlarından laboratuvar ihtiyaçlarına kadar çok geniş bir alandaki ihtiyaçlar için 2021’de 8,7 milyar TL bütçe kullanıldı. Bu kapsamda 2021’de okullarda kırtasiye, yayın, baskı ve büro malzemeleri alımı için 720 milyon 458 bin TL; su tüketimi ve temizlik malzemeleri alımı için kullanılan bütçenin 845 milyon 464 bin TL olduğu belirtildi. Diğer taraftan yakacak, akaryakıt, elektrik ve haberleşme giderleri için 1 milyar 652 milyon TL; okulların laboratuvar malzemesi ile kimyevi ve temrinlik malzeme alımları, mamul mal alımları, küçük onarım ve donatım alımları için 5 milyar 625 milyon TL kullanıldı.

İmkân farkı azaltılacak

Bütçeyle ilgili değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söyledi: “Bakanlık olarak okullarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için azami gayret gösteriyoruz. Okullarımızın elektrik, su ve yakıt gibi temel ihtiyaçlarının tamamını zamanında ödediğimiz gibi okullarımızın diğer ihtiyaçlarını da maksimum seviyede karşılıyoruz. Özellikle 2021 yılından itibaren okullarımızın ihtiyaç durumuna göre eğitim ortamlarını zenginleştirmeye, ihtiyacı fazla olan okula daha fazla bütçe göndermeye özen gösteriyoruz. Bu yaklaşımımızı 2022 yılında da sürdürmeye kararlıyız.”

Bir taraftan okulların herhangi bir dış kaynağa ihtiyaç duymadan ayakları üzerinde durmasını sağlamayı diğer taraftan okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak için ihtiyaç durumuna göre etkin ve verimli bir şekilde kaynak kullanımını sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Özer, “Böylece her bir okulumuzun öğrenci, öğretmen ve yöneticileri için daha sağlıklı bir okul iklimine kavuşmasını destekleyeceğiz ve mevcut okul

iklimini sürekli iyileştirmeleri için desteklerimiz giderek artacak” dedi.

Önceki HaberLGS’ye geri sayım başladı
Sonraki HaberTaktı takıştırdı!