Ana SayfaDünyaLitvanya: Yaralı Putin'i ortadan kaldırmanın tek yolu iktidarına son vermek olacak

Litvanya: Yaralı Putin’i ortadan kaldırmanın tek yolu iktidarına son vermek olacak

Litvanya Dışişleri Bakanı, Putin’in iktidardan uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Associated Press’e verdiği röportajda, ABD‘yi ve NATO müttefiklerini, Rusya‘ya karşı daha sert bir duruş sergilemeye çağırdı.

Gabrielius Landsbergis, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 9 Mayıs Zafer Günü’ndeki konuşmasının “etkileyici” olmadığını vurgulayarak, generallerle diğer kurmaylarının “kasvetli yüzlerinin” Ukrayna savaşında başarısızlığın göstergeleri olduğuna işaret etti.

Landsbergis, Ukrayna’da Rusya için işlerin iyi gitmediği yorumunu yaparak, “yaralı Putin’in daha da tehlikeli olabileceğini ve tehdidi ortadan kaldırmanın tek yolunun onun iktidarına son vermek olduğunu” dile getirdi.

Landsbergis ayrıca, Putin iktidarda olduğu sürece komşu ülkelerin belli ölçüde tehlikede olacağını belirterek, “Sadece Putin değil tüm rejim, çünkü biri Putin’i ve yakın çevresini değiştirebilir ancak başka bir Putin onun yerine geçebilir” dedi.

‘RUSYA’DAN ŞÜPHE EDENLER YANILIYORLAR’

Gabrielius Landsbergis, Rus toprakları dışında savaşmaya niyetli bir rejim olduğu sürece çevre ülkelerin tehlikede olacağını kaydederek, 2008’de Gürcistan, 2014’te de Ukrayna’daki savaşlarına rağmen Rusya’nın saldırganlığından şüphe edenlerin yanıldığını belirtti.

Landsbergis, Litvanya’nın NATO müttefiklerinin kendilerine ve ittifakın doğu kanadındaki ülkelere sunduğu destekten memnun olduğuna ancak daha fazlasına ihtiyaçları bulunduğuna dikkati çekerek, NATO’dan daha fazla hava ve deniz savunması sağlamanın yanı sıra topraklarında kalıcı asker konuşlandırması için baskı yapacaklarına işaret etti.

‘SOĞUK SAVAŞ’I ANDIRAN NOKTAYA YAKLAŞTIK’

Gabrielius Landsbergis, ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO’nun müttefik topraklarının “her santimini” savunacağına dair söylemlerinin Baltık ülkelerini memnun ettiğini vurgulayarak, “NATO’nun doğu kanattaki duruşunu daha fazla değiştirmesi gerektiğinin yansıtılması gerekiyor. Baltık ülkelerinde, Batı Berlin hissini ve Soğuk Savaş yıllarını giderek daha fazla andıran bu noktaya yaklaştığımızı hissediyoruz” ifadesini kullandı.

Landsbergis, müttefiklerin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına tepki vermesinin ve Baltık ülkelerine takviye kuvvet konuşlandırmasının kısa vadeli bir çözüm olduğunu dile getirerek, savaşın stratejik sonuçlarının hesaba katması gereken zaman dilimine yaklaşıldığını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM