Ana SayfaDünyaKuzey Kore'den Japonya'ya suçlama: Pyongyang Deklarasyonu'nu yerine getirmiyor

Kuzey Kore’den Japonya’ya suçlama: Pyongyang Deklarasyonu’nu yerine getirmiyor

Kuzey Kore, Japonya’yı iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan 2002 Pyongyang Deklarasyonu’na uymamakla suçladı.

Japonya ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesiyle alakalı müzakerelerden sorumlu Büyükelçi Song Il-ho, aradan geçen 20 yıla rağmen Japonya’nın ikili ilişkileri en düşük noktaya getirdiğini öne sürdü.

Song Il-ho,“Deklarasyonun yayınlanmasından bu yana 20 yıl geçti ancak Japonya onu yalnızca hükümsüz kıldı. Kuzey Kore’nin bağımsızlık ve kalkınma haklarını sınırlamak amacıyla birtakım yaptırımlarla ikili ilişkileri en düşük seviyeye getirdi” dedi.

Song, deklarasyonun her iki ülke halkına geçmişi unutup yeniden başlama umudu verdiğini aktararak, “Deklarasyonun temel ruhu, Japonya’nın, 40 küsur yıllık silahlı işgali sırasında Kore ulusuna karşı işlediği suçlar ve onlara karşılık tazminata dayanarak yaptığı içten özrün ardından iki ülke arasında etkin siyasi, ekonomik ve kültürel bağların kurulmasıdır” diye konuştu.

Song, Japonya’nın Kore ulusunu muazzam insani, maddi ve manevi zenginliğinden mahrum ettikten sonra eşi benzeri görülmemiş bir talihsizlik ve acıya neden olduğunu belirterek, Japonya’nın kendisini “en ufak vicdan azabı olmayan bir kurban” olarak tasvir ettiği değerlendirmesinde bulundu. Song, “Bu, ikiyüzlülüğün zirvesidir” ifadesini kullandı.

Song ayrıca, Japonya’nın “gereksiz ve pervasız” eylemlerinin bedelini ödeyeceğini söyleyerek, ikili ilişkilerin Japonya’nın tutumuna göre belirleneceğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM