Kosovalı vekilden Sırbistan çıkışı: Cumhurbaşkanı Vucic’in oğulları da tutuklansın

Kosovalı vekilden Sırbistan çıkışı: Cumhurbaşkanı Vucic'in oğulları da tutuklansın

Kosovalı Arnavut Milletvekili Armend Muja’nın hazırladığı “tutuklanması gereken Sırplar” listesi tepkilere sebep oldu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti liderliğindeki Kendin Karar Al Hareketi’nin milletvekili Armend Muja, sosyal medya hesabından paylaştığı listede, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic‘in oğlu Danilo Vucic ve kardeşi Andrej Vucic de bulunduğu Sırpların tutuklanmasını tavsiye etti.

Muja, tutuklama listesini “suçun, çetelerin ve barikatların olmadığı bir Mitrovica için” önerdiğini belirtti.

Suçsuz Kosovalı Sırpların tutuklanmasına yönelik bir listenin bulunmadığının altını çizen Muja, sadece Kosova hükümetine ve vatandaşlarına baş kaldıran, aralarında Sırp Listesi Partisinin temsilcilerinin de olduğu “suç örgütü temsilcilerinin” tutuklanması gerektiğini söyledi.

Kosova‘daki Sırp Listesi ise milletvekili Muja’nın listesini, “Kosovalı Sırplara yönelik yapılan zulmün başka bir listesi” olarak nitelendirdi.

SIRBİSTAN’DAN TEPKİ

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, yerel basına yaptığı açıklamada, Armend Muja’nın hazırladığı “listenin” kabul edilemez olduğunu söyledi.

İvica Dacic, “Birincisi, onların liste yok demesi yalan. Listeler var ve listede Cumhurbaşkanı (Aleksandar) Vucic’in aile üyeleri de bulunuyor. İkincisi, teyit edilen bir diğer şey ise bölgedeki bütün sorunların ana nedeninin, asıl bozucu faktörün, bölgedeki barış ve istikrara yönelik tehdidin (Kosova Başbakanı) Albin Kurti ve çetesi olduğudur” ifadelerini kullandı.

Listenin “utanç verici” olduğunu söyleyen Dacic, uluslararası toplumdan en sert kınamayı beklediğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Vucic ve Sırbistan’ın, Belgrad-Priştine diyaloğunun yapıcı bir parçası olduğu herkes için açık. Herkes, Kurti’nin sorun olduğunu biliyor ama bu sorunu çözmek için ne yapıyorlar? Sessiz kalarak, Kurti’nin, Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürmesini destekliyorlar.”

Önceki HaberÇin’den Covid-19 açıklaması: Genel olarak öngörülebilir ve kontrol edilebilir durumda
Sonraki HaberProf. Dr. Özlü: ‘Ömür boyu hastalık oluşturabilir’