Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaYemek TarifleriKışlık Kayısı Nektarı

Kışlık Kayısı Nektarı

Kışlık Kayısı Nektarı Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 kg kayısı
 • 3 su bardağı şeker
 • 1 adet limon suyu (isteğe bağlı)
 • Yeteri kadar su
 1. Mevsimi geçmeden nektar yapalım.
 2. Yıkanmış olan kayısılar mutfak robotunda çekilir. Büyük bir tencereye çekilen kayısı püresi ölçülerek konulur. Kayısılarla aynı ölçüde su konularak ve damak tadınıza göre şeker ekleyerek orta ateşte hafif hafif yaklaşık yarım saat kaynatılır.
 3. Pişmiş olan meyve suyu blenderdan veya tekrar robottan geçirilir. Daha sonra sık süzgeçten geçirerek henüz sıcakken cam şişe veya kavanozlara doldurulur (temiz bir tülbentten de geçirebilirsiniz. Posasından rahatsız olmayanlar süzgeçten geçirmeden şişelere doldurabilir)
 4. Vu işlemleri yaparken nektar yeterince sıcak değilse kevgirden geçirme işleminden sonra tekrar tencereye alınarak ısıtılır.
 5. Şişeleri yeterince sıcak doldurduğunuzdan eminseniz, kapağını kapatıp ters çevirerek üzerini örtüp 7-8 soğumasını bekledikten sonra kaldırabilirsiniz.
 6. Ancak emin değilseniz veya risk almak istemiyorsanuz şişe/kavanozları on dakika kadar kaynatabilirsiniz. Afiyet olsun!.
 7. Hazır olan meyve sularını kaldırmadan önce kapaklarını mutlaka kontrol edin. Şişmiş olan kapak varsa hemen açıp tüketebilir 😁 veya içindeki nektarı tekrar ısıtıp şişeye koymak gerekir. Nektar soğumuş olduğu için sadece kapak değiştirmek yeterli gelmeyecektir.
En Son Okunanlar

Kahvaltılık Biber Sote

Pizza

Kolay Pişi Tarifi

En Çok Okunanlar