Ana SayfaDünyaİran: Türkiye'nin baraj planlarına karşıyız

İran: Türkiye’nin baraj planlarına karşıyız

İran, Türkiye’nin ‘sınır bölgelerindeki su kaynakları üzerinde baraj inşa etme planlarına’ karşı olduklarını duyurdu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan,İran parlamentosunda yaptığı konuşmada, Türkiye‘nin Dicle ve Aras nehirleri üzerinde baraj planlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Tasnim Haber Ajansı’nın aktardığına göre Hüseyin Abdullahiyan, İran’ın, Türkiye’nin ‘sınır bölgelerindeki su kaynakları üzerinde baraj inşa etme adımlarına’ karşı olduğunu ifade etti.

Abdullahiyan, “Biz, Türkiye’nin sınır suları üzerine baraj inşa etme çalışmalarına karşıyız ve böyle bir adımın bizim için kabul edilemez olduğunu yüksek sesle ifade ediyoruz”dedi. 

Abdullahiyan ayrıca, Irak hükümetiyle temas halinde olduklarını belirterek, hem İran’ın hem de Irak’ın Türkiye’nin baraj inşa planlarından zarar göreceğini öne sürdü.

‘TÜRKİYE’YE DAVA AÇABİLİRDİK’

Hüseyin Abdullahiyan, İran’ın davayı uluslararası düzeye taşıması tartışmalarına, “Türkiye, 1997 New York Sözleşmesi’ne (uluslararası su yollarının seyrüsefer dışı kullanımları yasasına ilişkin) taraf olsaydı, dava açabilirdik. Fakat, Türkiye o sözleşmeye taraf olmadığı için diyalog ve ikili müzakereler yoluyla sorunu çözmek zorundayız” dedi.

Abdullahiyan, İran Dışişleri Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir heyetin Türkiye’ye gerçekleştirdiği yakın tarihli bir ziyarete ve ziyarette yapılan verimli görüşmelere işaret ederek, bir Türk heyetinin yakında İran‘ı ziyaret edeceğini söyledi.

İran Çevre Bakanlığı, Türkiye’nin Dicle Nehri üzerinde Ilısu Barajı inşa etme hamlesinin, Dicle suyunun Irak topraklarına girişini %56 oranında azaltarak Irak’a ve nihayetinde İran’a ciddi bir çevresel tehdit oluşturacağı konusunda bir açıklama yapmıştı.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM