Ana SayfaMagazinİlber Ortaylı: 'Yüzüklerin Efendisi' gibi tarih dizisi olmaz

İlber Ortaylı: ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi tarih dizisi olmaz

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, önceki gün dostlarıyla yürüyüşe çıktığı Nişantaşı’nda objektiflere takıldı. Son dönemde ekrandaki tarih dizilerini eleştiren Ortaylı, “Yüzüklerin Efendisi’ gibi uzatmak olmaz. Kısa kısa yapacaksın ki insanları bıktırmayacaksın” sözleriyle dikkat çekti.

SEÇKİN ŞENVARDAR/ MİLLİYET 

Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan, Türkiye’nin ilk ve tek medya lisesi olan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ziyarete gitmişti. Ortaylı, öğrencilerle sohbet edip sorularını yanıtlamıştı. Türkçe’yi doğru kullanmanın önemine vurgu yapan Ortaylı’ya, öğrenciler çiçek hediye etmişti. 

Prof. Dr. İlber Ortaylı öğrenciler için şu açıklamayı yapmıştı:

Sevgili gençler, beni okulunuza ilk defa davet etmiş oluyorsunuz. Böylece bu okul tabi bir şans. Çok erken yaşta medyada yetişeceksiniz. Haberlerde tarifi yoktur. Yani her şey haber olabilir. Yeter ki sizin zihniniz işlesin. Çok gezi kitabı okumanız lazım. Çok sanat tarihi bakmanız lazım. Röportajlar okumanız lazım. Bunlar önemli. Belgeselleri takip etmeniz lazım. Türkçe vokallerin hakkını vereceksiniz. Hiçbir harfi yutamazsınız. Bunu söylüyorum size. Biz de kuvvetle vurgular, sesli harfler ve sessiz harfler de değildir. Onun için buna dikkat edin. Ağzınızda bu hata varsa hızlı konuşuyorsunuz demektir.

İlber Ortaylı: Yüzüklerin Efendisi gibi tarih dizisi olmaz

TARİH DİZİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Tarihçi İlber Ortaylı, önceki gün dostlarıyla yürüyüşe çıktığı Nişantaşı’nda objektiflere takıldı. Kimi zaman çevresini saran hayranlarını kırmayarak onlarla fotoğraf çektiren tarihçi, son dönemde ekrandaki tarih dizilerini değerlendirmeyi ihmal etmedi.

İlber Ortaylı: Yüzüklerin Efendisi gibi tarih dizisi olmaz

“İNSANLARI BIKTIRMAYACAKSIN”

Uzun dizi sürelerinin seyirciyi yorduğunu anlatan Ortaylı, tarih dizileriyle ilgili eleştirisini şu sözlerle yaptı:

Şu sıralar pek tarihi dizi yok. Fazla uzuyor kısa kısa yapılır öyle şeyler. Yani tarihi diziyi öyle ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi uzatmak olmaz. Kısa kısa yapacaksın. Ben onlara tarihe yüzde yüz sadık kalın demiyorum öyle bir filmci olmaz çünkü kısa ve öz yapacaksın, insanları bıktırmayacaksın.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Zafere ulaşmaktan başka çaremiz yoktu!

İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya Bregenz’de dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğudur. 2 yaşında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesin’i tercih etmiş daha sonra Tarih bölümünde okumuştur. Büyük Tarih profesörü Halil İnalcık’ın öğrencisidir.

İlber Ortaylı yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Merhum Halil İnalcık ile yapmıştır. Yaşayan kütüphane olarak isimlendirilen Türk tarih profesörü İlber Ortaylı 7’den 70’e herkese tarihi sevdiren ince ve keskin zekâsı, esprili karakteri ile Türk halkının bağrına bastığı Türk Tarih Kurumu Şeref Üyeleri’nden biridir.

Ortaylı, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktor olarak göreve başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfusu çalışması ile doçentliğe yükseldi. Devletin akademik politikalarına karşı geldi tepki olarak istifasını verdi İlber Ortaylı. İstifasından sonra birçok ülkede misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1989 yılında tekrar Türkiye’ye döndü ve profesör oldu. Yabancı ve yerli birçok dergide Osmanlı ve Rus tarihi ile yazılar yayınladı. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Galatasaray ve Bilkent üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Topkapı Müzesi’nde Müze Başkanı oldu ve 2012 yılında yaş haddinden dolayı emekliye ayrıldı. Geçtiğimiz yıl tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü’ne layık görüldü. Yedi dil bilen büyük tarih üstadı İlber Ortaylı akademik yaşamı boyunca birçok kitap yazmış ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM