Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGündemHindistan'da kavurucu sıcaklar 46 kişinin ölümüne sebep oldu

Hindistan’da kavurucu sıcaklar 46 kişinin ölümüne sebep oldu

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD), Uttar Pradeş’e bağlı Ballia bölgesinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkarak 42,2 dereceye yükseldiğini açıkladı.

Doktorlar, son 2 günde Uttar Pradeş’te 34, Bihar’da ise 12 olmak üzere 46 kişinin hayatını kaybettiği sıcaklar dolayısıyla 60 yaş üstündekilerin dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi.

Uttar Pradeş’te hayatını kaybedenlerin 60 yaşın üzerinde olduğu ve sıcakların mevcut hastalıklarını artırmış olabileceği belirtildi.

BİHAR’DA 12 CAN KAYBI

Eyalet yetkilileri, Hindistan’da etkili olan sıcak hava dalgasının doğuda Bihar eyaletindeki 24 bölgeyi de etkisi altına aldığını duyurdu. Yetkililer, 24 saatte 2’si polis 12 kişinin sıcak hava dalgası sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Bihar’da hava sıcaklığı 45 dereceye ulaşırken meteoroloji yetkilileri, sıcak havaya karşı tedbirli olunması uyarısı yaptı.

Nisan, mayıs ve haziran aylarının genellikle sıcak geçtiği Hindistan’da sıcaklıklar sebebiyle son yıllarda çok daha ağır etkiler gözleniyor.

Sıcak hava dalgaları genellikle su sıkıntılarına neden olarak milyonlarca insanı olumsuz etkiliyor.

Hindistan’ın batısında yer alan Maharaştra eyaletinin Navi Mumbai kentinde nisan ayındaki bir törene katılan 13 kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Diğer yandan Hindistan’ın yanı sıra Bangladeş, Tayland, Filipinler, Vietnam ve Laos’un da aralarında olduğu bölge ülkelerinde de rekor sıcaklıklar görülüyor.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar