‘Hayat, tekamül sanatı!’

'Hayat, tekamül sanatı!'

Cemiyet hayatının ünlü ismi Esra Oflaz, son kitabı ‘Yen’in hikayesinde okuyucuya hayata dair önemli ipuçları paylaştığını ifade etti

İlk kitabı ‘Geçit: Hikayem ve Ötesi’ ile uzun süre en çok satanlar listesine adını yazdıran sosyal yaşamın tanınmış simalarından Esra Oflaz, roman türündeki ikinci kitabı ‘Yen’ ile yeniden okuyucuyla buluştu. Yaşamına dair samimi açıklamalar yapan iş insanı, Milliyet CADDE’ye konuştu.

– Esra Hanım, ‘Yen’de ilk kitabınız ‘Geçit’in nasıl aralanacağını anlatıyorsunuz. ‘Geçit’te neler yaşadınız?

Trafik kazası geçirip kalbim iki dakika durduğunda, ruhumun bedenimden ayrıştığını yani beden dışı ölüme yakın tecrübe ve geçitte olmayı yaşadım. ‘Geçit’te bir olmayı, Yaradan’ın koşulsuz sevgi ve merhametini tecrübe ettim. Kaderimizin tüm ızdıraplarına, yaşamımızın sert dönemeçlerine neden tevekkül etmemiz gerektiğini anladım. Yeni kitabımda beden dışı tecrübe yaşamadan, ruhun busesi ile kalpten geçidin nasıl aralanılacağını anlatıyorum bir cinayet romanı satır aralarında. Hayat, tekamül sanatı!

– ‘Yen’de nasıl bir cinayet senaryosu bekliyor okuyucuyu?

Baş roman kahramanı Peri, dünya diyarında cinayetine ciltlenecek bir ruh, tekamül dehlizlerinde katilini arayan. Bir nevi tekamülsel bir bozyap sadece Peri için değil hepimiz için. Ve de bu roman sihir içeriyor, çoklu algıyla, duyusal nasıl olunacağını, ruhun şeceresine nasıl ulaşacağını ve simyanın nasıl işleyeceğini pratikte anımsatıyor.

– Sizi başarılı bir iş kadını, girişimci ruh, anne, yazar gibi çok yönlü özelliklerinizle tanıyoruz. Bu sıfatlarla hayatınızı nasıl planlıyorsunuz?

Ruhumuzun ikamet ettiği bedene iyi bakmamız gerekiyor ve bu da beden, zihin, kalp ve ruh dengesinde gerçekleşiyor. Sabah erkenden işlerimin başında oluyorum akşam için planıma kızımı, yemek ve sosyal aktivitelerimi koyuyorum. Geceleri ise yazıyorum ve okuyorum. Beş saatlik kaliteli bir uyku yetiyor bana.

– İş hayatına erken yaşta atıldınız, kariyer yolculuğunuz başarıyla sürüyor. Bu bağlamda girişimciler ve girişim hedefinde olan kadınlara vermek istediğiniz bir mesaj olur mu?

Girişimcilik bir hayat tarzı. Ufak ya da büyük fark etmez risk taşır. O yüzden bu denklemi doğru kurarsanız enerjiler de, evren de sizin lehinize çalışmaya başlar, sizinle beraber. Sonra sermaye de birikiyor, ancak büyüme ve yatırımlarla beraber riskleriniz de artıyor. Doğru planlamayla başarı kaçınılmaz.

Hayat, tekamül sanatı

‘Kızımla ilişkim koşulsuz sevgi üzerine’

– Son olarak annelik sürecini nasıl yönettiğinizi merak ediyorum? Kızınız Almila ile örnek ilişkinizi nasıl anlatırsınız?

Kızım koşulsuz sevgim. Çocukluğumda, gençliğimde derinden incinen, hatta kapanan kalbime dünyadaki en önemli şeyin sevgi olduğunu hatırlatmak için geldi, böyle inanıyorum. O yüzden Bektaşi ismi koydum: ‘Almila’… ‘Kutsal amaç’ demek. Aşk dolu, gelişime yönelik bir ilişkimiz var. Eğitimine çok önem veriyorum. Büyüdüğünde çetin bir dünya bekliyor olacak onu, fazlasıyla rekabetçi, kısıtlı kaynaklar ve aşırı nüfus ile… Allah güzel kader yazsın tüm çocuklarımıza diliyorum.

‘Kitapta en iyi versiyonunuz gizli’

– Kitabın bir sihir içerdiğini belirtiyorsunuz. Bu tanımlamayı biraz açar mısınız?

‘Yen’i okurken sizin için önemli kelimelerin altını çizip, yakaladığınız hisleri not ederseniz ve kitapta gösterdiğim ruhun busesi nasıl konuyor pratiğini dikkat vererek uygularsanız, bozyapınızın anahtar kelimelerine ulaşabiliyorsunuz. Bedeninizin gizli anatomisi, ikamet eden ruhunuz ve ruhunuzun seceresinde yer alan anımsamalar yaşamınıza simya bulaştırıyor. Çünkü aileniz başta olmak üzere kümeniz ile ruhunuzun tekamülü için nasıl bir gerçeklik oluşturduğunu, tezahürü deneyimliyorsunuz. Ve böylece en iyi versiyonunuza, ‘otantik sen’e sıçramanın yol haritasını sunuyor.

Önceki HaberAmerika buluşması
Sonraki HaberRadikal karar