Ana SayfaDünyaFotoğraflarla Kraliçe 2. Elizabeth'in yaşamı

Fotoğraflarla Kraliçe 2. Elizabeth’in yaşamı

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth, her zaman ilgi odağı oldu. 2. Elizabeth’in yaşamından çarpıcı kareleri derledik.

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth, her zaman ilgi odağı oldu. 2. Elizabeth’in yaşamından çarpıcı kareleri derledik.


The Queen Mother (then the Duchess of York) with her husband, King George VI (then the Duke of York), and their daughter Queen Elizabeth II (then Elizabeth Alexandra Mary Windsor) at her christening in May 1926

PA Media
Elizabeth Alexandra Mary Windsor, 21 Nisan 1926’da Londra’daki Berkeley Meydanı’ndaki bir evde dünyaya geldi. Beşinci George’un ikinci oğlu olan York Dükü Albert ve eski bir Lady olan eşi Elizabeth Bowes-Lyon’un ilk çocuğuydu.

HRH Princess Elizabeth, circa 1929 aged about three years old. Artist Marcus Adams.

Getty Images
İlk yıllarında taht onun kaderi değildi

Princess Elizabeth being greeted by an official, Windsor.

Getty Images
Ancak, çok genç yaşlarından itibaren sorumluluk bilincine sahip olduğu açıktı

Princess Margaret and Princess Elizabeth, the Royal sisters, as children, 1930s.

Getty Images
Elizabeth de, 1930 yılında doğan kardeşi Margaret Rose de evlerinde eğitim aldı.

The Royal Family on the balcony at Buckingham Palace after the coronation of King George VI of England. Shown are (from left to right): Queen Elizabeth; Princess Elizabeth; Queen Mary the Queen Mother; Princess Margaret; and King George VI.

Getty Images
1936 yılında Kral 8. Edward’ın tahttan çekilmesinin ardından Elizabeth’in babası Kral 6. George hükümdar ve Elizabeth de onun varisi oldu.


Princess Elizabeth changing the wheel of a military vehicle during World War Two, in an unknown location. 1940s

AFP
Genç prenses, savaşın sonuna doğru orduda sürüş eğitimi aldı.


Princess Elizabeth holds her son Prince Charles after his Christening ceremony in Buckingham Palace, 1948

PA Media
Çiftin ilk çocuğu Charles (fotoğraftaki), 1948 yılında dünyaya geldi. Charles’ın kız kardeşi Anne ise 1950 yılında doğdu.

Queen Elizabeth and Princess Elizabeth hold on to their hats as they arrive at Westminster Abbey to attend the wedding of Lady Caroline Montagu-Douglas-Scott to Mr Ian Hedworth Gilmour

PA Media
2. Elizabeth hayatı boyunca annesine çok yakındı. 1951’de katıldıkları bir düğün sırasında fotoğrafları çekildi.

Princess Elizabeth and the Duke of Edinburgh pause on the rustic bridge in the grounds of the Royal Lodge, Sagana, their wedding present from the people of Kenya.

PA Media
Ocak 1952’de Elizabeth ve Philip, hasta olan Kral’ın yerine denizaşırı bir tura çıktı. Kral, bu seyahatin başlamasından birkaç gün sonra uykusunda öldü.

The Queen arrives back in Britain from Nairobi following the death of her father George VI, and is met by the politicians (second l to r) Lord Woolton, Anthony Eden, Clement Atlee and Winston Churchill.

Getty Images
Acilen İngiltere’ye dönen Elizabeth, henüz 25 yaşındaydı.

Queen Mary (centre) watches as the body of her son, George VI, is brought to Westminster Hall, London, for the lying-in-state. By her side, the Queen Mother, right, her eyes closed in grief. Queen Elizabeth II, veiled, stands behind her grandmother.

PA Media
Kral 6. George’un annesi Kraliçe Mary, oğlunun cenazesinin Londra’daki Westminster Kilisesi’ne getirilişini izliyor. Kraliçe Elizabeth (solda) annesiyle (sağda) birlikte büyükannesinin yanında duruyor.


Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh make their appearance on the Buckingham Palace balcony and wave to the cheering crowds around the gates.

PA Media
Taç giyme töreninin ardından, Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü, Buckingham Sarayı’nın balkonuna çıkarak halkı selamladı.

Queen Elizabeth II, ascending the Grand Staircase at the Opera in Paris during a state visit to the French capital, 8 April 1957. The image is a montage of 15 separate pictures.

Getty Images
İngiltere, savaş sonrasında kemer sıkma politikaları altında olsa da, bazı yorumcular taç giyme töreninin, “yeni Elizabeth çağının başlangıcı” olarak nitelendirdi. Bu fotoğrafta Kraliçe 2. Elizabeth, Fransa’nın başkenti Paris’te -opera binasının merdivenlerini çıkarken görülüyor.

The Queen seen on a television screen as she concludes what became her traditional Christmas day broadcast to her people, which was televised in 1957 for the first time and carried by both the BBC and ITV.

PA Media
Kraliçe, Noel sebebiyle televizyon üzerinden yaptığı ulusa sesleniş yayınlarının ilkini 1957 yılında gerçekleştirdi.

A Union Jack planted in the garden caught the Queen's attention, but she is the object of the neighbours' gaze. They watched as she arrived to visit the home of Mr and Mrs Eddie Hammond at Crawley New Town, Sussex after opening Gatwick Airport. 1958

PA Media
İngiliz toplumu ve monarşiye karşı tutumları da değişiyordu. “Monarşi” terimi, yerini yavaş yavaş “Kraliyet Ailesi” tanımına bıraktı. Kraliçe, 1958’de Sussex, Crawley New Town’da gerçekleştirdiği bir ziyarette halkın bakışları altında.

Queen Elizabeth II and her daughter Princess Anne at Frogmore, Windsor Castle, 1959

PA Media
Resmi görüşmeler arasında Elizabeth ailesiyle zaman geçirdi. Bu fotoğrafta kızı Prenses Anne ile Windsor Sarayı’nda.


The Queen and Prince Philip visiting Aberfan. 29 October 1966.

Getty Images
Ekim 1966’da Galler’deki Aberfan köyünde gerçekleşen ve 116’sı çocuk 144 kişinin hayatını kaybettiği heyelan felaketi yaşandı. Kraliçe, 26 Ekim’de felaketin ardından köyü ziyaret etti. Fark edilir bir şekilde üzüntü yaşayan Kraliçe’nin bu anları, saltanatının en duygusal anlarından biri olmaya devam ediyor.

BBC & ITV co-production, the 'Royal Family' was first transmitted on 21 June 1969. The documentary gave audiences an unprecedented view of a year in the private and public life of the Queen and her family. The 110-minute film was shown with a two-minute tea break interval, and was watched by 23 million people.

Mirrorpix / Getty Images
Kraliyet Ailesi’ne ilişkin belgesel ilk kez 1969’da yayımlandı. Kraliçe ve ailesi, daha önce görülmemiş bir şekilde, bir yıl boyunca özel ve kamusal yaşamına ilişkin görüntülerini izleyicilerle paylaştı.
Queen Elizabeth II formally invests her son Prince Charles with the Coronet of the Prince of Wales during a ceremony at Caernarfon Castle in Cardiff

PA Media
Kraliçe, Caernarfon Kalesi’nde düzenlenen bir törenle oğlu Prens Charles’ı resmi olarak Galler Prensi olarak ilan etti. Charles, 9 yaşındayken bu ünvanı almış olsa da, Kraliçe oğlunun törenin önemini tam olarak anlayana kadar beklemesi konusunda ısrar etti.

The Queen, sitting on a grassy bank with the corgis, at Virginia Water to watch competitors, including Prince Philip in the Marathon of the European Driving Championship, part of the Royal Windsor Horse Show, 1973

PA Media
Saltanatı boyunca Kraliçe, yanında corgi cinsi köpekle resmedildi. Kraliyet Ailesi’nin bu köpek türüyle olan bağları, Kral 6. George’un 1933’te kızları için Dookie adlı bir corgi satın almasıyla başladı.

Queen Elizabeth II on a walkabout in Portsmouth during her Silver Jubilee tour of Great Britain

PA Media
1977 yılındae Kraliçe’nin tahttaki 25’inci yılı kutlandı. Ülke genelinde gezilere çıkan Kraliçe, coşkulu kalabalıklarla karşılaştı.

Queen Elizabeth II watches bathers in a pool at Parade Gardens, Bath, during her Silver Jubilee tour of Great Britain.

PA Media
Kraliçe, 10 hafta boyunca 36 bölgeyi ziyaret etti. Yaz havasında en iyi şekilde faydalanan insanların olduğu Avon da bu yerler arasındaydı. Ayrıca kutlama için dünya çapında da 56 bin mil seyahat etti.
Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh wave as Concorde flies by the Royal Yacht Britannia as the royal couple neared Barbados

PA Media
Kraliçe ve Edinburgh Dükü, Kraliyet Yatı Britannia’nın yanından alçaktan geçen yolcu uçağına el salladı.

Queen Elizabeth II, wearing a cloak of brown kiwi feathers, with Maori warriors at Rugby Park, Gisborne, when she and the Duke of Edinburgh received a New Zealand Maori welcome at the opening of the Royal New Zealand Polynesian Festival.

PA Media
Kraliçe’nin kamu görevleri yıl yıl devam etti. Kraliçe ve Edinburgh Dükü, Yeni Zelanda Kraliyet Polinezya Festivali’nin açılışında Yeni Zelanda Maorileri tarafından karşılandı.

The flag-draped coffin of Lord Mountbatten rests on a catafalque during the funeral service in Westminster Abbey. Royal mourners (l-r) Queen Elizabeth II, her husband the Duke of Edinburgh, Queen Elizabeth, The Queen Mother, and the Prince of Wales, 5 September 1979

PA Media
Prens Philip’in amcası ve Kraliçe’nin kuzenlerinden birisi olan Louis Mountbatten, Ağustos 1979’da İrlanda’daki teknesindeyken IRA tarafından düzenlenen bombalı saldırıda öldürüldü. Yakın bir aile üyesi olmasının yanı sıra, Lord Mountbatten birçok üst düzey askeri görevde de bulundu. Cenazesi Westminster Kilisesi’nde yapıldı.

Prince Charles And Princess Diana kissing on The balcony of Buckingham Palace, 29 July 1981. They are surrounded by their bridesmaids and pageboys as well as Queen Elizabeth II, Prince Edward and the Queen Mother.

Getty Images
Elizabeth’in en büyük çocuğu Charles, 1981 yılında Lady Diana Spencer ile evlendi. Charles ve Diana’nın, boşanmalarının öncesinde William ve Harry adında iki çocukları oldu. Diana 1997 yılında Paris’te meydana gelen bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

The Queen is escorted by the chief fire officer around the grounds of Windsor Castle as fire fighters battle a fire, 20 November 1992.

Getty Images
Kraliçe, 1992 yılında yaptığı Noel konuşmasında, üç çocuğunun evliliğinin bittiğini ve Windsor Kalesi’nde bir yangının olduğunu belirterek, bu senenin kendisi için “felaketlerle dolu bir yıl” olduğunu söyledi.

HM Queen Elizabeth II fires a rifle during a visit to the Army rifle association at Bisley, England July 1993

David Cooper/Alamy
Kamuoyu, hükümetin kalenin onarımı için ödeme yapmasına karşıydı. Monarşi ise savunmadaydı ve Buckingham Sarayı fon toplamak için ziyaretçilere açıldı. Kraliçe, Bisley’de standart bir SA80 tüfeği ile son bir atış yaptı.

Britain's Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh view the floral tributes to Diana, Princess of Wales, at Buckingham Palace, 1997

PA Media
Kraliçe, Galler Prensesi Diana’nın 1997’deki ölümünden sonra, kamuoyu karşısına çıkmadığı için eleştirilere maruz kaldı. Sonunda Buckingham Sarayı’nın dışındaki taziyeleri ziyaret etti ve ardından da canlı yayında ulusa seslendi.
The Queen joined Mrs Susan McCarron (front left ) her ten-year-old son, James and Housing Manager Liz McGinniss for tea in their home in the Castlemilk area of Glasgow. 7 July 1999.

PA Media
Kraliyet Ailesi halkla bir araya gelmek üzere daha samimi ve daha gayri resmi bir yaklaşım denediği sıralarda, Kraliçe, Glasgow’un Castlemilk bölgesinde yaşayan Susan McCarron’la evinde çay içti.

Princess Margaret (L) and Queen Elizabeth (R) stand next to the Queen Mother as she waves to admirers on the occasion of her 100th birthday celebration 4 August, 2000 in London.

Getty Images
2000 yılında, Anne Kraliçe 100’üncü yaş gününü kutladı. Doğum gününde kızları Prenses Margaret ve Kraliçe Elizabeth de yanlarındaydı.
Queen Elizabeth II (front, C) leads her family as she follows pall bearers carrying the coffin of Queen Elizabeth, the Queen Mother out of Westminster Abbey after the funeral service in London 09 April 2002.

Getty Images
2002 yılında Kraliçe, sadece yedi hafta arayla Prenses Margaret ve Anne Kraliçe’nin ölümüne tanık oldu.

Britain's Queen Elizabeth and Prince Philip ride in the Golden State Carriage at the head of a parade from Buckingham Palace to St Paul's Cathedral celebrating the Queen's Golden Jubilee, on 4 June 2002, along The Mall in London.

Getty Images
Kraliçe, o yaz tahttaki 50. yılını kutlarken halktan da büyük bir destek gördü. 4 Haziran’daki geçit törenine büyük bir kalabalık katıldı. 1 milyon insan Londra’daki The Mall caddesine akın etti.

Marriage of Prince Charles and Camilla Parker Bowles, 2005

PA Media
2005 yılında Kraliçe Elizabeth, en büyük çocuğunun ikinci evliliğine katıldı. Prens Charles, Windsor Guildhall’da sivil bir törenle Camilla Parker Bowles ile evlendi. Ardından Windsor Sarayı’nda bulunan St George Şapeli’nde kutsama töreni yapıldı.

Britain's Queen Elizabeth II, her husband the Duke of Edinburgh, the Prince of Wales and the Duchess of Cornwall attend the Braemar Highland Games

PA Media
Elizabeth, kocası Edinburgh Dükü, Galler Prensi ve Cornwall Düşesi, Aberdeenshire’daki Braemar Highland Games’te bir arada.
Queen Elizabeth II stands in the rain as guests take shelter at the opening of the Lawn Tennis Associations new headquarters in Roehampton, London, 2007

PA Media
2007 yılında Kraliçe, Lawn Tenis Birliği’nin Roehampton’daki yeni merkezinin açılışı sırasında yağmurdan korunurken görüntülendi.

Queen Elizabeth II sits in the Regency Room at Buckingham Palace in London as she looks at some of the cards which have been sent to her for her 80th birthday

PA Media
Kraliçe, 80. doğum gününü kutlamak için yaptığı bir konuşmada, Groucho Marx’ın yaşlanma konusundaki vecizesini alıntıladı: “Herkes yaşlanabilir; tek yapmanız gereken yeterince uzun yaşamak.”

Prince William Duke of Cambridge and Catherine Duchess of Cambridge bow in front of Queen Elizabeth II at Westminster Abbey on April 29, 2011 in London, England.

PA Media
2011 yılında torunu Prens William’ın Catherine Middleton ile düğünü, daha sonraki yıllarında yaşadığı en mutlu olaylardan biriydi. Bu fotoğrafta Prens William ve yeni gelini, Kraliçe’yi selamlarken görülüyor.

Britain's Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh arrive at a windy RAF Valley in Anglesey, to visit their grandson Prince William at the base.

PA Media
Kraliçe, Prens Philip ile birlikte Prens William’ı ziyaret etmek için gittikleri Anglesey’deki Kraliyet Hava Kuvvetleri Vadisi’nde rüzgarlı hava nedeniyle neredeyse şapkasını düşürüyordu.
Queen Elizabeth II reacts as she is given some flowers as she visits Leicester Cathedral on 8 March 2012 in Leicester, England.

Getty Images
2012 yılında tahttaki 60. yıldönümü nedeniyle başlattığı turun ilk durağı Leicester oldu.

James Bond was at Her Majesty's service as the Queen joined the opening ceremony of the London 2102 Olympic Games.

BBC
Bu ziyaretin ardından Londra Olimpiyatları’nın açılış töreninde, ikonik İngiliz ajanı James Bond’u canlandıran aktör Daniel Craig’in yanında yürüdü.

Britain's Queen Elizabeth II with her racing manager John Warren after her horse, Estimate, won the Gold Cup, 2013

PA Media
Kraliçe’nin atı Estimate, Ascot Hipodromu’nda düzenlenen 207’inci Altın Kupa’yı kazandı. Bu zafer atları yöneten John Warren’ı olduğu kadar Kraliçe’yi de neşelendirdi.

Queen Elizabeth II, on the day she became Britain's longest-reigning monarch, seen on the Scottish Borders Railway

PA Media
Elizabeth, 9 Eylül 2015 saat 17.30 itibarıyla hükümdarlık görevinde, 23 bin 226 gün, 16 saat ve yaklaşık 30 dakika geçirdi. Böylelikle büyük-büyük-büyükannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geride bıraktı. O günü İskoçya’da yeni bir demiryolu açarak geçirdi.

Queen Elizabeth II joins members of the Royal Family, including the Duke and Duchess of Cambridge with their children Princess Charlotte and Prince George, on the balcony of Buckingham Palace, central London after they attended the Trooping the Colour ceremony as part of Her Majesty's birthday celebrations

PA Media
Kraliçe, Kraliyet Ailesinin diğer üyeleri ile birlikte Haziran 2016’da kendi doğum günü kutlamalarına katıldı. O yılın başlarında 90 yaşına girmişti.

Queen Elizabeth II watches her horse Sparkler compete in the Flat Ridden Sport Horse class on day one of the Royal Windsor Horse Show in Home Park on 9 May 2018 in Windsor, England.

Getty Images
Kraliçe, Edinburgh Dükü’nün görevinden emekli olmasının ardından kamu görevlerine genellikle tek başına devam etti. Kraliçe, atı Sparkler’ın 2018’de Royal Windsor Horse Show’daki yarışını izledi.

The Duke and Duchess of Sussex are joined by her mother, Doria Ragland, as they show their new son, born Monday and named as Archie Harrison Mountbatten-Windsor, to the Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh at Windsor Castle. 3 May 2019

Chris Allerton / SussexRoyal
Ailesinin büyümesiyle birlikte neşelendi. Bu fotoğrafta Sussex Dükü ve Düşesi, oğulları Archie ve düşesin annesi Doria Ragland ile birlikte görüntülendi. Ancak aile üzerinde devam eden gerginlikler de vardı. Prens Andrew’un ABD’li finansör ve hüküm giymiş cinsel saldırı suçlusu Jeffrey Epstein ile olan dostluğu ve Prens Harry’nin Kraliyet Ailesi’ndeki yaşamla ilgili artan hayal kırıklığı bunlara dahildi.

Queen Elizabeth II takes her seat for the funeral of the Duke of Edinburgh in St George's Chapel, Windsor Castle, Berkshire. 17 April 2021.

PA Media
2. Elizabeth’in eşi Prens Philip, 9 Nisan 2021’de 99 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe’nin Covid salgını sırasında cenaze törenindeki tek başına görüntüsü, sevdiklerini benzer şekilde uğurlamak zorunda kalan on binlerce ailede yankı buldu.

Tüm fotoğraflar telif hakkına tabidir.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM