Ana SayfaDünyaErdoğan, Şanghay Zirvesi'nde: 'Her alanda işbirliğine hazırız'

Erdoğan, Şanghay Zirvesi’nde: ‘Her alanda işbirliğine hazırız’

Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güvenlikten ekonomiye, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar her alanda işbirliğine hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Semerkant’taki Şanghay İşbirliği Teşkilatı zirvesinde açıklamalarda bulundu.

Buradaki konuşmasında, Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nın Asya’ya açılan bir pencere haline geldiğini söyleyen Erdoğan,İklim değişikliği, salgın, enerji, gıda arzı güvenliği, ırkçılık, düzensiz göç, ekonomik durgunluk ve tedarik zincirinde aksamalar gibi imtihanlarla karşı karşıyayız. Ancak küresel işbirliği ve çözüm anlayışıyla üzerinden gelebiliriz” dedi.

‘İŞBİRLİĞİ’ MESAJI

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an önce sona ermesi için bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Güvenlikten ekonomiye, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar her alanda işbirliğine hazırız” mesajı verdi.

“161 ÜLKE VE 12 ULUSLARARASI KURULUŞA YARDIM SAĞLADIK”

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu şekilde:

“Burası Asya’ya açılan pencerelerimizden biri haline gelmiştir. Bundan sonra işbirliğimizi çok daha yukarıya çıkaracağımıza inanıyorum. İmkanlarla birlikte sorunların da küreselleştiği bir çağda yaşıyoruz. İklim değişikliği, salgın, enerji, gıda arzı güvenliği, ırkçılık, düzensiz göç, ekonomik durgunluk ve tedarik zincirinde aksamalar gibi imtihanlarla karşı karşıyayız. Ancak küresel işbirliği ve çözüm anlayışıyla üzerinden gelebiliriz. Bu dönemde bazı ülkeler duvarlarını yükseltmeyi, içe kapanmayı tercih etmişlerdir. Bunun en son ve acı örneği koronavirüs salgınında yaşanmıştır. Salgın sürecinde uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir imtihan veremediler. Kimi ülkeler tıbbi malzeme temininde çatışma noktasında geldiler. Biz ise 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. TURKOVAC’ı tüm ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunduk. 4 milyondan fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. 

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an önce sona ermesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Tahılın özellikle en çok ihtiyaç duyanlara ulaştırılması noktasında samimi çaba harcıyoruz.

Türkiye on binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş bir ülkedir. 40 yılı bulan bölücü terörle mücadelemizde çoğu zaman yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, FETÖ, DEAŞ dahil terörizmin tüm biçimleriyle mücadelemizi sürdürüyoruz. 

Güvenliğin önemli bir boyutunu tedarik zincirlerinde sürekliliğin sağlanması oluşturmaktadır. Küresel gıda güvenliğine yönelik çabaları destekliyoruz. Doğu ile batı arasındaki bağlantının güçlendirilmesinin önemi daha da anlaşılmıştır. Ortak Koridor refahın ve istikrarın tesisinde büyük rol oynuyor. Türkiye devasa ulaşım ve altyapı yatırımları ile bu alanda çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Güvenlikten ekonomiye, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar her alanda işbirliğine hazırız.”

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM