Ana SayfaEğitimEk yerleştirmede yarın son gün

Ek yerleştirmede yarın son gün

Merkezi yerleştirmede herhangi bir programa yerleşemeyen üniversite adaylarının yararlanabileceği Ek Yerleştirme için yarın son gün.

EĞİTİM SEVİSİ – Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte 122 bin 209 boş kontenjan bulunuyor. Bu kontenjanlar arasında tıp, hukuk gibi gözde programlar ile ODTÜ, İTÜ gibi en çok tercih edilen üniversiteler dahi var.  Tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

Tercihler ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ‘ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapılabiliyor.

Ek yerleştirme için 30 TL olan başvuru ücretinin en geç 14 Eylül saat 23.59’a kadar yatırılması gerekiyor.

Tercih yapmak için öncelikle adayların 2022-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması ve merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programını kazanmamış olması şart. Kazanıp da kayıt yaptırmasa dahi, merkezi yerleştirmede herhangi bir programa yerleşenlerin tercih hakkı bulunmuyor.

Kılavuzda taban puanı oluşan programları, ilgili puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebiliyor.

Adayların 24 tercih hakkı var. Ancak tamamını doldurmak zorunlu değil.

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih etme hakkı var.

Yine merkezi yerleştirmede olduğu gibi ek yerleştirmede de adayların programların tüm koşullarını karşılamaları gerekiyor, aksi takdirde kazansalar dahi kayıt yaptıramayacaklar.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM