Deprem sonrası Erdoğan’a kötü haber: AKP içinde de sesler yükselmeye başladı!

Deprem sonrası Erdoğan'a kötü haber: AKP içinde de sesler yükselmeye başladı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından AKP hükümetine karşı itirazlar artmaya başladı. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan AKP içerisinden bir yetkili “neden bu trajediler Japonya, Şili gibi deprem ülkelerinde olmuyor, insanlar bu soruları sormaya başladı” ifadesinde bulundu.

Financial Times gazetesi, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem felaketinin ardından müdahaledeki gecikme ve yetersizliği değerlendiren bir analiz yayımladı.

Financial Times’ta yer alan analizde, ismi açıklanmayan AKP’li bir yetkili “Neden Japonya, Şili gibi deprem ülkelerinde böyle trajediler olmuyor? İnsanlar şimdi bu soruları soruyor ve sesleri yükselecek”dediği belirtildi.

FT, “Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye Cumhurbaşkanı felaketle yüzleşiyor” başlıklı analizinde, en az 20 bin insanın yaşamını yitirmesi sebebiyle artan tepkileri aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü sırasında kentsel dönüşüm projelerini övdüğü konuşması hatırlatılan analizde; Erdoğan’ın, “İnsanlar olarak afetleri engellemek bizim elimizde değil fakat yıkıcı etkiyi azaltacak önlemleri almak bizim elimizde” dediği de belirtildi.

Financial Times’a konuşan, deprem bölgesinde akrabalarını kaybettiği belirtilen bir AKP’li yetkilinin, “Neden Japonya, Şili gibi deprem ülkelerinde böyle trajediler olmuyor? İnsanlar şimdi bu soruları soruyor ve sesleri yükselecek” sözleri aktarıldı.

Analizde ayrıca, “Bazı AKP’li yetkililer, hükümetin Türkiye’yi korumaktaki başarısızlıklarına tepki gösteriyor” ifadeleri yer aldı.

GEÇMİŞ KRİZLERİ LEHİNE ÇEVİRMİŞTİ

Sabancı Üniversitesi’nden siyaset bilimci Berk Esen, “Bu felaket, seçimde çok büyük bir mesele olacak. Erdoğan için çok kötü haber” dedi. 

Analizde son olarak şu ifadeler yer aldı:

“Erdoğan şu an hükümetinin depremin vurduğu yerlere yardım sağlamakta gecikmesi ve Türkiye’nin depreme hazırlıksız olduğuna dair eleştiriyle karşı karşıya. Felaket, 2000 yılı sonrası iktidara gelen Erdoğan’ın en zorlu yeniden seçim kampanyalarından birinde olduğu zamanda gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmiş krizleri kendi avantajına çevirmişti. Ancak siyaset bilimciler bu felaketin Erdoğan’ın kontrolü dışında olabileceğini söylüyor.”

Önceki HaberTürkiye Boks Federasyonu’ndan Fatih Kaya için taziye mesajı
Sonraki HaberPapa’dan depremzedeler için çağrı