Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGündemCitroen Mehari 55 yaşında

Citroen Mehari 55 yaşında

Şirket açıklamasına göre Citroen, 1968’de Deauville golf sahasında Mehari isimli yeni aracını tanıttı.

Roland de La Poype tarafından tasarlanan Mehari, plastik bir gövdeye sahipti. 28 ila 32 HP arasında güç üretien bu pick-up otomobil, Dyane 6 platformu üzerine inşa edilmişti. Bu nedenle piyasaya sürüldüğünde Dyane 6 Mehari olarak takdim edilmesinin ardından 1968 ile 1987 yılları arasında üretildi.

YEDİ FABRİKADA ÜRETİLDİ

Yaklaşık 20 yıl boyunca, 1.213 adedi 4×4 Mehari olmak üzere 144 bin 953 adet örneği bantlardan indi. Önemli bir başarıya ulaşan Citroen Mehari’nin büyük bölümü Belçika’nın Forest kentindeki Citroen fabrikası başta olmak üzere ayrıca Fransa, İspanya ve Portekiz’deki diğer yedi fabrikada da üretildi.

Mehari ismi, Kuzey Afrika ve Sahra’daki tek hörgüçlü develerin, erkek fiil çekiminden geliyor. Bu hayvanlar, arazi yetenekleri, dayanıklılıkları ve uysal olmaları ile biliniyor. Mehari, hem malları hem de yolcuları uzun mesafelerde taşıyabiliyor. Bu nedenle bu isim, çok becerikli ve çok yönlü bir araç olarak, tüm arazilere uyum sağlama yönüyle bilinen Citroen Mehari modelini çok iyi temsil ediyordu.

Mehari son derece modüler bir araçtı. Zeminin bir kısmı sırtlığa dönüşebiliyordu. Böylece arkaya iki koltuk ekleniyordu. Bu da dört yolcu kapasitesine olanak sağlıyordu. Farklı kullanım amaçlarına hizmet edebiliyor, farklı türden yükleri taşıyabiliyor ve yolcu taşımasında da kullanılabiliyordu.

Otomobilin gövdesi, kolayca onarılabilen 11 parçadan oluşuyordu. Bunun dışında hem içi hem de dışı su püskürtülerek kolaylıkla temizlenebiliyordu. Bu da müşteriler için otomobilin bakımının kolay ve ekonomik olmasını sağlıyordu. Tüm bir nesil için gerçek bir çocukluk anısı niteliği taşıyan bu modüler ve ekonomik konsept, o dönem için modern malzemeler ve yenilikçi bir gövde ile tasarlandı. Yıllar içinde gerçek bir otomotiv ikonu haline geldi.

SADECE 3 VERSİYON ÜRETİLDİ

Mehari, yaklaşık 20 yıl üretimde kaldı. Bu süre boyunca ikisi sınırlı sayıda özel seri olmak üzere sadece üç farklı versiyona sahip oldu. 1979’da bugün için bile özgürlük sunan 4×4 versiyonuyla satıldı. 1983’te iki özel versiyon pazara sunuldu. Mehari Plage, İspanya ve Portekiz’de satılan sarı rengiyle tatili çağrıştıran, gösterişli bir modeldi. Nisan 1983’te Mehari Azur, sadece 700 adetle sınırlı olmak üzere, Fransa, İtalya ve Portekiz pazarlarında satışa sunuldu.

Mehari; polis, gümrük, havaalanları, hipodromlar ve benzeri kamusal kullanım dışında esnaf, zanaatkarlar ve bireysel kullanıcılar için de bir çözümdü. 1972 ile 1987 yılları arasında toplam 11 bin 457 adet Mehari siparişi veren Fransız ordusunda uzun bir kariyer yapma fırsatı buldu.

Mehari 4×4 ise dünyanın farklı coğrafyalarında tıbbi yardım alanında kariyer yaptı. 1980 yılında Paris-Dakar Rallisi’ne de katıldı. Rota boyunca tıbbi yardım sağlamak üzere organizasyona 10 adet 4×4 Mehari kiralandı. 

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar