Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaBeslenme ve SağlıkÇiğ köfteciler Vedat Milor'e tepki gösterdi: 'Et yok ama etten daha fazlası...

Çiğ köfteciler Vedat Milor’e tepki gösterdi: ‘Et yok ama etten daha fazlası var, kısırla kıyaslanamaz bile’

Ünlü gastronomi yazarı Vedat Milor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yeni bir tartışmanın gündeme gelmesine neden oldu. Etsiz çiğ köfte için, ‘İstanbul’da çiğ köfte yok. Hepsi aslında kısır’ diyen Milor’a çiğ köfteciler tepki gösterdi. 

Milor’u çiğ köfte yemeye davet eden Çiğ Köfte Üreticiler Derneği (ÇİĞ-DER) Genel Sekreteri Mehmet Kamar, etli çiğ köftenin sağlığa zararlı olduğunu, etsiz çiğ köftede ise ceviz, fındık ve fıstık olduğunu söyledi. Çiğ köfteciler ise, ‘Kısır ve çiğ köfte arasında dünya kadar fark var’ diyerek iddialara yanıt verdi.

“ETLİ ÇİĞ KÖFTEYİ YASAKLAMAK ÇILGINCA”

Vedat Milor, “Bu güzel bir kısır. Bunun adına çiğ köfte diyorlar. Bu çiğ köfte değil, kısır. İnanılmaz bir şey, çiğ köfte dünyanın en lezzetli soğuk mezelerinden bir tanesi. Bu zaten pişiyor, yoğururken biber ile pişiriyorsun. Bunu bakanlık yasakladı diye yapmıyorlar. İnanılmaz birşey. Ondan sonra da ‘Yok başkalarıymış, yok bizi tanıtmıyorlarmış, şuymuş, buymuş’ Bizim en büyük düşmanımız kendimiz. İçten vuruluyorsun, hançerleniyorsun. Bunu yasaklamak…Tamam anlıyorum, bakteri ama taze olması lazım. Zaten her yemekte bakteri olabilir. Bunu yasaklamak bence çılgınca bir şey” dedi.

“BİZ TİCARİ ÇİĞ KÖFTE ÜRETİYORUZ”

Çiğ Köfte Üreticiler Derneği (ÇİĞ-DER) Genel Sekreteri Mehmet Kamar, “Vedat Bey’in demecini biz de gördük ve açıkçası şaşırdık. Vedat Bey bilmiyorum nerede çiğ köfteyi tüketiyor, buyursun kendisi gelsin ve bünyemizdeki bütün şubelerimizde çiğ köftenin gerçek lezzetini görebilir. Biz etsiz çiğ köfte yapıyoruz çünkü etli çiğ köfte gerçekten sağlığa zararlı. O, özel günlerde tüketilen bir çiğ köfte. Biz ticari çiğ köfte üretiyoruz. Tüm Türkiye’nin dört bir yanına, hatta dünyaya bu lezzeti ulaştırıyoruz. Bu lezzet şu anda dünya mutfağının da vazgeçilmezi haline geldi. Anadolu mutfağı artık dünya mutfağına dönüştü” ifadelerini kullandı.

“B12’NİN DAHA FAZLASI VAR, OMEGA 3 İÇERİYOR”

Kamar, “Çiğ köftemizde et yok ama etten daha fazlası var. İçerisinde 12 bitki ve baharat, ayrıca ceviz, fındık, fıstık var. Emin olun, etli çiğ köftede aldığı lezzetin çok daha ötesini hem de daha sağlıklı bir şekilde bütün vatandaşlarımız alıyor. Etli çiğ köftenin temel maddesi et. Eti bulgurla yoğurarak içerisine de salçasını, bitki ve baharatını koyarak oluşturduğunuz bir yiyecek türü. Etsiz çiğ köftede, etin dışında etten daha fazlası var. Etteki kalorinin de daha fazlası var. B12 vitaminin daha fazlası var, Omega 3 içeriyor, özellikle eti aratmayan ceviz, fındık, fıstık içerdiği için. Sağlık açısından da, lezzet açısından da, şifa açısından da etsiz çiğ köfte her yönüyle etli çiğ köfteden daha iyi” diye konuştu.

“BİZ ÇİĞ KÖFTEYE SAĞLIK KATTIK”

Kamar, “Adıyaman çiğ köftesini kısırla bağlayabilmeniz için uçurum gibi fark var arada. Sıradan bir vatandaş bile kısırla çiğ köfteyi ayırt edebilir. Yasal olarak da etli çiğ köftenin satışı yasak çünkü sağlıklı değil. Eti alıp hemen tüketirseniz sıkıntı yok. Biz ticari çiğ köfte üretiyoruz, şubelere gönderiyoruz. Her yönüyle hijyenik olması lazım. Bundan dolayı da kesinlikle etin olmaması lazım. İlla sağlıksız bir yiyecek yiyeceğim diyorsa, et arıyorum diyorsa bir vatandaş özellikle talep eder. Biz çiğ köfteye sağlık kattık. Çiğ köfteyi tamamen insanların vazgeçilmez lezzeti olacak şekilde ve sağlıklı, hijyenik bir ürün olarak ürettik. Çiğ köfte, yöremizle, ülkemizle özdeşleşen milli bir yiyeceğimiz. Dünyadaki fast food zincirlerinin zincirini kırdık. Öz Anadolu’nun, öz yiyeceği, öz fast food’u çiğ köfteyi tüm halkımıza sunduk. Artık çiğ köfte bir kültür haline geldi. Sadece Anadolu’nun değil, 7 bölgenin yiyeceği haline geldi. Kısır da güzel bir yiyecek ama emin olun çiğ köfteyle kıyaslanamaz” ifadelerini kullandı.

“GELSİN DE BİR DE BİZDEN YESİN”

13 yıldır çiğ köfteci olan Mehmet Kanza da, “Vedat Bey hiç çiğ köfte yememiş, gelsin bir de bizden yesin derim. Bulgur, baharat, ceviz en kaliteli malzemelerle üretildiği için çiğ köfte diye geçiyor. Kısırla bir alakası yok. Etli çiğ köfte hemen zehirleme yapıyor piyasada satmak yasak. Yaptığınız gibi hemen tüketmek zorundasınız” dedi.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar