Ana SayfaDünyaBM'de ABD ile Rusya karşı karşıya getirdi

BM’de ABD ile Rusya karşı karşıya getirdi

Rusya, Ukrayna’ya sağlanan modern Batı silahlarının Ukrayna’yı zafere götürebileceği yönündeki iddiaları, “boş fanteziler” olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna konusunda üst üste düzenlenen üçüncü toplantısında, ABD ile Rusya karşı karşıya geldi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzia, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski‘nin Batı silahlarının çatışmanın gidişatını değiştireceği ve ülkesine zafer getireceği yönündeki söylemlerine ilişkin, bu iddiaların “boş fanteziler” olduğunu söyledi.

Nebenzia, Batı silahlarının savaş alanında belirleyici bir rol oynamadığını savunarak, Rus ordusunun sadece Ukrayna’nın kullandığı Sovyet döneminden kalma eski silahları değil, modern NATO silahlarını da yok ettiğini kaydetti.

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Richard Mills ise Rusya’nın ABD ve Batı’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırdığı ve uzattığı yönündeki iddialarının “yanlış” olduğunu savunarak “Bunlar, dünyanın toplu bedel ödediği gereksiz ve acımasız savaşta, Moskova’nın tek saldırgan olduğu gerçeğinden dikkatleri başka yöne çekmeye yönelik gülünç girişimler” dedi.

Milss, hiç kimsenin ülkesinin tarihine ve kimliğine saldırılmasına, şehirlerinin bombalanmasına ve topraklarının alınmasına izin vermeyeceğini kaydederek, “Böylesine açık bir saldırganlık karşısında uluslararası desteğe başvururuz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM