Ana SayfaDünyaBM: Ukrayna'da savaş suçları işlendi

BM: Ukrayna’da savaş suçları işlendi

Birleşmiş Milletler (BM) bağımsız Ukrayna Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Erik Mose, Ukrayna’nın dört bölgesinde yaptıkları soruşturma sonucunda ülkede savaş suçlarının işlendiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi’ne açıklama yapan Mose, “Komisyonun topladığı delillere dayanarak Ukrayna’da savaş suçlarının işlendiği tespit edildi” dedi.

Mose, savaş suçlarının kimin tarafından işlendiğini açıkça belirtmese de, komisyonun soruşturması Kiev, Çernihiv, Harkov ve Sumy gibi daha önce Rus işgaline uğramış bölgelerde yapılmıştı.

Reuters’ın haberine göre, Rusya’nın BM konseyinde bu iddialara yanıt vermesi istenmiş fakat Rusya’nın temsilcisi toplantıya katılmamıştı. Rusya, Ukrayna’da “özel askeri harekât” olarak adlandırdığı eylemlerinde kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığına dair suçlamaları defaatle reddetmiş ve insan hakları ihlaline ilişkin iddiaların “karalama kampanyası” olduğunu öne sürmüştü.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından Mart ayında oluşturulan komisyondaki müfettişler 27 noktada 150’den fazla savaş mağduru ve tanıkla görüştü.

Mose, komisyon üyelerinin ziyaret ettikleri bölgelerde çok sayıda infazla karşılaştıklarını ve elleri bağlanmış, boğazları kesilmiş ve başlarından vurulmuş haldeki cesetlere rastladıklarını açıkladı.

Komisyonun aynı zamanda yaşı dört ile 82 arasında değişen cinsel saldırı mağdurlarını tespit ettiğini söyleyen Mose, çocukların alıkonularak tecavüze ve işkenceye uğradıklarını belirtti.

Buna karşın ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi Elçisi Michele Taylor, ismi verilmeyen kaynaklara dayandırdığı açıklamasında, Rusya’nın 900 bin ila 1.6 milyon Ukraynalıyı sınır dışı ettiğini belirterek, komisyonun bu iddiaları araştırmasını istedi.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM