BM Genel Sekreteri Guterres aşırı sağcı terör konusunda uyardı

BM Genel Sekreteri Guterres aşırı sağcı terör konusunda uyardı

BM Genel Sekreteri Guterres, dünya genelinde aşırı sağcı terör konusunda Neonazizm, antisemitizm ve Müslüman karşıtı nefretin her türüne açık ve kararlı bir şekilde karşı çıkılması gerektiğini vurgulayarak uyardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya’da darbe planı iddialarının ardından dünya çapında aşırı sağcı terör konusunda uyarıda bulundu.

Guterres, Almanya’da darbe planı hazırladıkları iddiasıyla operasyon düzenlenen İmparatorluk Vatandaşlarına (Reichsbürger) yönelik soru üzerine yaptığı açıklamada, “Bugün Batı ülkelerindeki en büyük terör tehdidinin aşırı sağdan, Neonazi ve beyazların üstünlüğüne inananlardan geldiği açıkça ortaya çıkmıştır”değerlendirmesinde bulundu.

Neonazizm, antisemitizm ve Müslüman karşıtı nefretin her türüne açık ve kararlı bir şekilde karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Bu açıkça bir tehdittir ve bu tehditle büyük bir kararlılıkla mücadele etmeliyiz”dedi.

BM Genel Sekreteri, Almanya’daki olayların dünya genelinde demokratik toplumlara yönelik tehdidin sadece bir örneği olduğunu sözlerine ekledi.

REİCHSBÜRGER NEDİR?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak görenlerin sayısı iç istihbarat raporuna göre, 23 bin civarında bulunuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya’yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı.

Bazı üyeler de Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Önceki HaberMetabolik ve bariatrik cerrahi sonrası beslenmeye dikkat
Sonraki Haberİran’da, protestocular yeniden sokak ve caddelere çıktı