Ana SayfaDünyaBirleşmiş Milletler: Suriye'de siyasi çözümden çok uzağız

Birleşmiş Milletler: Suriye’de siyasi çözümden çok uzağız

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Suriye’de siyasi çözümden çok uzak olduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Brüksel‘de düzenlenen “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı” başlıklı 6’ncı Brüksel Konferansı’nda konuştu.

Özel Temsilci Geir O. Pedersen, Suriye‘deki mevcut durumu ve Cenevre‘deki Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerini değerlendirerek, “Suriyelilerin şu anda desteğinize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” dedi.

Geir O. Pedersen, “Sahadaki mevcut stratejik açmaz ve Suriye’nin manşetlerde yer almaması, hiç kimseyi, çatışmanın daha az ilgiye ihtiyacı olduğu veya kapsamlı siyasi çözüm aciliyetinin ortadan kalktığı düşüncesine yönlendirmemelidir” diye konuştu.

Pedersen, Anayasa Komitesi bu ayın sonunda Cenevre’de tekrar toplanacağını hatırlatarak, “Ama açık konuşayım, biz Suriye’de siyasi çözümden çok uzağız. Anayasa Komitesi bu ayın sonunda Cenevre’de tekrar toplanacak. Önceki yedi tur, istediğimiz sonuçları getirmedi. Ancak umarım bu yaklaşan tur, en azından bir miktar ilerleme sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

‘SAKİN VE TARAFSIZ BİR ORTAM İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALI’

Geir O. Pedersen, “Suriye içinde güvenli, sakin ve tarafsız bir ortamın oluşturulması için çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

Pedersen, kaçırılan ve akıbetinden haber alınamayan kişilerle ilgili dosyada ilerleme sağlanmasının önemine işaret ederek, “Bu, Suriyelilere ilerlemenin mümkün olduğuna dair önemli bir sinyal gönderecektir”değerlendirmesini yaptı.

‘6,5 MİLYON ÇOCUK ACİL YARDIMA MUHTAÇ’

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Catherine M. Russell ise Suriye’nin şu anda çocuk olunacak en tehlikeli topraklardan bir tanesi olduğunu vurgulayarak, “Halkın yüzde 90’ı yoksulluk içinde ve 6,5 milyon çocuk acil yardıma muhtaç halde” dedi.

Catherine M. Russell, Suriye’de krizin başlangıcından bu yana çocukların durumunun gün geçtikçe kötüye evrildiğini belirterek, “Ülkede 25 yıllık kalkınma gerilemesi yaşandı. Temel hizmetler yok edildi. Aileler evlerine ekmek getiremiyor. Şubat ve mart ayı temel gıda sepet fiyatı, Ukrayna’daki savaşın etkisiyle yüzde 24 arttı” şeklinde konuştu.

Russell, Suriye’deki çocukların üçte birinin psikolojik stres yaşadığını dile getirerek, “3 milyona aşkın Suriyeli çocuk hala okula gidemiyor” ifadelerini kullandı.

Russell ayrıca, UNICEF olarak Suriye’de çocuklara yardım için 312 milyon dolarlık ek destek sundukları bilgisini paylaştı ve Suriyeli çocukların canının her zaman olduğu gibi bugün de kıymetli olduğunu hatırlattı.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM