Ana SayfaEğitimBilal Erdoğan: İmam hatipler din istismarına alan bırakmıyor

Bilal Erdoğan: İmam hatipler din istismarına alan bırakmıyor

İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, ‘Yakın dönemde yaşadığımız bir FETÖ hadisesi var, aslında bu tür din istismarı üzerinden krizlerin çözümünün de imam hatiplerde olduğunu görüyoruz. Çünkü dinimizin doğru öğretilmesi, doğru uygulanması imam hatiplerle mümkün oluyor, din istismarına alan bırakmıyor’ dedi.

Önder İmam Hatipliler Derneğince, Cemile Sultan Korusu’nda “Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları” başlıklı sunum yapıldı. Toplantıya katılan İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, imam hatip okullarının, Türkiye’nin din eğitimine ürettiği özgün bir çözüm ve model olduğunu vurguladı.

Erdoğan, ‘İslam coğrafyasına da önerilecek en iyi modellerden biri imam hatip modelidir. Gençlerin lise yılarında din eğitimi ile birlikte tüm eğitimi alabileceği, din adamı olmadan herhangi bir meslek grubunda devam edebileceğini öngören çok iddialı bir çözüm modelidir. Türkiye bu modeli diğer bütün İslam ülkeleri için modern, gelecek vadeden bir model olarak anlatmak yerine kendi içinde mücadele veriyor. Bu da bizim talihsizliğimiz’ dedi.

İmam hatip modelinin aydın müslümanlar yetiştirmeyi amaçladığını belirten Erdoğan, ‘Bu toplumda, bu ülkede çocuklarının dinini öğrenerek yetişmesini isteyen aileler olduğu müddetçe bizim bu modeli yaşatmamız, korumamız, kollamamız gerekli. Yakın dönemde yaşadığımız bir FETÖ hadisesi var, aslında bu tür din istismarı üzerinden krizlerin çözümünün de imam hatiplerde olduğunu görüyoruz. Çünkü dinimizin doğru öğretilmesi, doğru uygulanması imam hatiplerle mümkün oluyor, din istismarına alan bırakmıyor. Biz bu modeli diğer İslam ülkelerine, dünyanın başka bölgelerine anlatmak yerine kendi içimizde haksızlık ediyoruz. İmam hatipler toplumun tümü için bir değerdir. Yanlış din anlayışına karşı, insanları teröre, şiddete iten anlayışları da bitirmek için bizim imam hatiplere ihtiyacımız var.’ dedi.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM