Barcelona’nın başı dertte: Ligden men edilme tehlikesi bulunuyor

Barcelona'nın başı dertte: Ligden men edilme tehlikesi bulunuyor

İspanya futbolunun yürütme organı La Liga’ya bağlı 42 kulübün 40’ı, Hakem Teknik Kurulu’nun eski başkan yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’nın sahip olduğu şirkete ödeme yaptığı ortaya çıkan Barcelona’ya tepki gösterdi.

İspanya’da 1. ve 2. lig kulüplerini bünyesinde bulunduran La Liga kurumu, Hakem Teknik Kurulu’nun eski başkan yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira‘nın sahip olduğu şirkete ödeme yaptığı ortaya çıkan Barcelona Kulübü‘ne tepki gösterdi.

La Liga’ya bağlı 42 kulüpten 40’ının (Real Madrid ve Barcelona hariç) imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, hakemlerle ilgili bilgi almak amacıyla Barcelona Kulübü’nün ödeme yaptığı iddialarının “son derece ciddi olduğu” vurgulandı.

REAL MADRID İMZALAMADI

Hakemlerle ilgili herhangi bir şekilde dışarıdan ödeme yapılmasına karşı çıktıklarını, Barcelona’nın karıştığı olayları reddettiklerini ve iddialar karşısında büyük endişe duyduklarını belirten La Liga kulüpleri, kamuoyunda “Negreira davası” olarak adlandırılan hakem skandalıyla ilgili usulsüzlükleri açığa çıkarmak için aktif olarak çalışma sözü verdi.

Söz konusu bildiriye, Barcelona dışında Real Madrid Kulübü’nün de imza atmaması dikkati çekti.

Javier Tebas

İDDİALARI REDDETTİ

İspanya Futbol Federasyonu na (RFEF) bağlı olan Hakem Teknik Kurulu nda 1994-2018 yıllarında başkan yardımcılığı yapan Negreira’nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL adlı şirketin hesaplarının Maliye tarafından kontrol edildiği sırada, Barcelona Kulübü’nün bu şirkete 2016-2018 yıllarında toplamda 1 milyon 685 bin 142 Euro ödeme yaptığı ortaya çıkmış ve konuyla ilgili bilgiler İspanyol basınına sızdırılmıştı.

Negreira, savcılığa verdiği ifadede ve İspanyol basınına yaptığı açıklamalarda, Barcelona’ya sözlü olarak danışmanlık hizmeti verdiklerini, her zaman tarafsız davrandıklarını ve Katalan kulübünü kayıracak hiçbir bilgi akışı olmadığını söylemişti.

Joan Laporta

LİGDEN MEN EDİLME İHTİMALİ

Barcelona Kulübü Başkanı Joan Laporta ise konuyla ilgili haberlerin bu dönemde çıkmasının tesadüfi olmadığını ileri sürerek, gerekirse kulübün haklarını korumak için yasal girişimde bulunacaklarını açıklamış ancak tartışmaya yol açan ödemelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakmıştı.

Laporta, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, La Liga Başkanı Javier Tebas‘ı hedef alarak, “Bay Tebas’a, Barcelona’nın başkanı olmaktan vazgeçme zevkini yaşatmayacağım. Tebas, uzaktan Barcelona’yı kontrol etmeye çalışıyor” dedi.

RFEF, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma yürütürken, mevcut disiplin yönetmeliğine göre, çıkar sağlamak için hakemlere para ödediği tespit edilmesi halinde Barcelona’ya para cezasının yanı sıra küme düşürülme hatta 5 yıla kadar liglerden men edilme cezası da verilme ihtimali bulunuyor.

Önceki HaberTaner Savut’un cenazesi, yarın memleketi İzmir’de toprağa verilecek
Sonraki HaberTaner Savut kimdir, nereli, kaç yaşında? Taner Savut neden hayatını kaybetti?