Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGündemArkeologlar, penis şeklinde bileme taşı keşfetti

Arkeologlar, penis şeklinde bileme taşı keşfetti

Arkeologlar, 500 yıldan daha uzun bir süre önce İspanya’nın kuzeybatısında patlak veren kanlı sınıf çatışmaları sırasında kılıçları keskinleştirmek için kullanılmış olabilecek 15 cm uzunluğunda penis şeklinde bileme taşı keşfettiler.

Keşfedilen nesne, arkeolojik ve restorasyon hizmetleri sunan bir kooperatif olan Arbore Arqueoloxía’nın araştırmacıları tarafından ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, nesnenin, 1476 yılında yıkılan ve şu anda İspanya’nın Galiçya bölgesindeki Ría de Vigo’da harabe halindeki bir Ortaçağ kalesi olan Meira Kulesi’nin kazıları sırasında keşfedildiğini söyledi.

Meira Kulesi’nin, 15. yüzyılda köylülerin Galiçya soylularına karşı gerçekleştirdiği bir dizi şiddetli halk ayaklanması olan Irmandiño isyanları sırasında yıkılan düzinelerce kale ve hisardan sadece biri olduğu biliniyor.

Arbore Arqueoloxía, “Saldırgan ya da müstehcen bir unsur olmaktan çok uzak olan bu temsiller, Roma döneminde, günümüzde bazılarının yanlışlıkla atfettiği gibi sadece erotik bir çağrışıma sahip değildi. Fallus bir saygı nesnesiydi ve büyülü-dinsel bir külte sahipti. Fallik sembol lambalarda, maskelerde, kolyelerde ve yüzüklerde, evlerin duvarlarında, bir sokağın kaldırımında, köşelerde, balkonlarda, kapılarda, hamamlarda veya duvarlarda temsil edilir. Olası kötülüklere ve tehlikelere karşı kolektif bir koruyucu olma özelliğini her zaman korur” açıklamasında bulundu.

BİLEME TAŞI OLARAK KULLANILDI

National Geographic’e göre, araştırmacılar bölgede çalıştıkları üç yıl boyunca çanak çömlek ve diğer ilgi çekici eserleri ortaya çıkardılar, ancak keşfedilen nesne başlı başına bir sınıfta yer alıyor. Penis şeklindeki taşın üzerinde birçok bıçağın aşınmış olduğu görüldüğü, bunun da öncelikle bileme taşı olarak kullanıldığını gösterdiği kaydedildi.

Arkeolog Darío Peña-Pascual, nesnenin şiddetli bir sınıf ayaklanmasının enkazında bulunmasına dikkat çekerek, “Bu ilginç bir nesne çünkü alışılmadık ve Orta Çağ’da var olduğunu bildiğimiz ve bugün de kültürümüzde mevcut olan şiddet, silah ve erkeklik arasındaki sembolik ilişkiyi somutlaştırıyor” dedi.

Bileme taşları ya da biley taşları, Ortaçağ Avrupa’sında gündelik eşyalar arasındaydı ve pek çok arkeolojik alanda bulundu. Ancak bu taşın kasıtlı olarak fallik bir şekilde yontulması, onu yaratan ve kullanan kişi için hem işlevsel hem de sembolik bir rol oynadığına işaret ediyor. Ortaçağ döneminde fallik temsiller yaygındı ve bu taş da bir saygı ve koruma sembolü olarak görülmüş olabilir.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar