Ana SayfaEğitimAlışverişte ilk adres kırtasiye

Alışverişte ilk adres kırtasiye

İlk zilin çalıp, yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 12 Eylül öncesinde, öğrencileri ve ailelerini okul heyecanı sarmış durumda.

Öğrencilerin ve ebeveynlerinin alışveriş tercihlerini ve ihtiyaçlarını anlamak amacıyla yapılan araştırmaya göre ankete yanıt verenlerin yüzde 67’si en baştan yenilenecek malzemelerin defter, kalem, silgi olduğunu söyledi. Bunu sırasıyla yüzde 56 ile kıyafet ve aksesuar, yüzde 43 ile elektronik ürünler ve yüzde 35 ile çalışma mobilyaları takip ediyor.

Digital Turbine tarafından yapılan araştırmada, ankete katılanlara okul kantininde hangi içecekleri tüketecekleri sorulduğunda yüzde 63 ile su en çok tercih edilen içecek olurken, sırasıyla yüzde 54 ile meyve suyu, yüzde 42 ile kola ve yüzde 38 ile çay yanıtı verildi. Yiyeceklerde ise yüzde 48 ile sandviç ilk sırada yer alırken bunu yüzde 43 ile cips, yüzde 38 ile hamburger, yüzde 35 ile bisküvi ve yüzde 27 ile çikolata takip ediyor.

Online alışveriş

Katılımcıların yüzde 46’sı okula dönüş alışverişinde eve teslim seçeneğini kullanarak online alışveriş yapacağını belirtirken, yüzde 40’ı mağaza içi alışveriş yapacağını bildirdi. Tüketicilerin yüzde 74’ü çevrimiçi bir ürün satın almak için akıllı telefonlarını kullanacağını söyledi.

Ankete katılanların yüzde 56’sı çevrimiçi alışverişi daha iyi bir deneyim yaşattığı için tercih ettiğini bildirirken, yüzde 45’i çevrimiçi aynı ürünü daha ucuz bir fiyata satın aldığını, yüzde 42’si ise daha işlevsel gördüğü için çevrimiçi alışveriş yapacağını bildirdi.

Tüketicilerin yüzde 42’si satın alacağı ürünleri mobil reklamlar sayesinde bulduğunu belirtti. Tüketicilerin yüzde 71’i, ürün kendilerine hitap ediyorsa, mobil cihazlarında doğrudan bir reklamdan bir ürün satın alma eğiliminde olduklarını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM