Ana SayfaEğitimAile Okulu’nda veliye trafik bilgisi verilecek

Aile Okulu’nda veliye trafik bilgisi verilecek

İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, ailelerde trafik bilincinin geliştirilmesi için iş birliği yapacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ilgili protokole dün düzenlenen törenle imza attılar.

Soylu, törende yaptığı konuşmada 2015 yılında ölümlü kaza sayısının 3 bin 124 olduğunu, bu sayının 2020 yılında 2 bin 31’e düştüğünü belirterek, “Bu yıl da halen 1679 seviyelerinde. Ölüm sayılarımızda çok ciddi bir azalışla karşı karşıyayız. Uygulayacağımız bu protokol, bir yandan ulaştığımız çocuklar bir yandan da ulaşacağımız aileler ve bir taraftan elde edeceğimiz trafik konusundaki iklim sonuç odaklı olacaktır. 100 binde 9.6 olan ölüm sayımızı ilk hedefimiz 100 binde 5’e düşürmektir. Son beş yılda yaptığımız ilerlemeyi yine önümüzdeki beş yılda aynı trendle sürdürdüğümüzde trafik konusunda gelişmiş ülkelerin seviyesine gelebilme hedefini ortaya koyacağız” dedi.

Bakan Özer de, 19 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen ile Türkiye’nin devasa bir eğitim sistemine sahip olduğunu belirtirken, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki yaklaşık 1000 halk eğitim merkezinde, 3 binin üzerindeki kursla yetişkinlere de eğitim hizmeti sunulduğunu söyledi. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde “81 ilde Aile Okulu” projesinin başlatıldığını hatırlatan Özer, “Burada ‘Aile Okulu’na ilave bir trafik bilgisi modülünü de ekleyerek yine bir iş birliğinin adımını atmış olacağız. ‘Aile Okulu’nu tamamlayan tüm velilerimiz, yetişkinlerimiz aynı zamanda trafik bilinciyle de ilgili eğitim modülünü tamamlamış olacaklar” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM