ABD’ye iade edilmişti, Kolombiya’da çatışmalara yol açtı

ABD'ye iade edilmişti, Kolombiya'da çatışmalara yol açtı

Kolombiya’da suç örgütü elebaşı Otoniel’in ABD’ye iadesi çatışmalara yol açtı.

Kolombiya‘nın en büyük suç örgütlerinden Clan del Golfo‘nun başındaki “Otoniel” lakaplı Dairo Antonio Usuga‘nın ABD‘ye iade edilmesi nedeniyle Kolombiya’da çatışmalar çıktı.

Clan del Golfo adlı suç örgütü üyeleri, Otoniel’in ABD’ye iadesine misilleme olarak ülke genelinde “silahlı grev” adını verdikleri saldırılar düzenledi.

Saldırıların ilk 3 gününde 180’ni aşkın aracın ateşe verildiği ülkede, çıkan çatışmalarda biri polis, biri asker 6 kişi hayatını kaybetti.

92 ÖRGÜT ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI

Güvenlik güçlerinin Clan del Golfo’ya yönelik operasyonlarında ise biri örgüt elebaşı olmak üzere 92 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 12 silah, 481 mermi, 6 el bombası, 23 cep telefonu ile bir miktar paraya el konuldu.

Kolombiya’nın Antioquia, Cordoba, Sucre, Bolivar ve Choca yönetim bölgelerinde, çok sayıda ihbarın geldiği ve çatışmaların buralarda yoğunlaştığı bilgisi paylaşıldı.

OTONİEL’İN ABD’YE İADESİ

Başkent Bogota‘daki Dijin Hapishanesi’nden alınan Otoniel, Catam Askeri Havaalanı‘ndan N110CP numaralı bombardıman uçağıyla 5 Mayıs’ta New York‘a bağlı Brooklyn‘deki federal bir hapishaneye gönderilmişti.

Kolombiya’da onlarca cinayet, adam kaçırma, suç örgütü kurma, uyuşturucu kaçakçılığı dahil 120 suçtan yargılanan suç örgütü Clan del Golfo’nun elebaşı Otoniel’in ABD’de, bu ülkeye uyuşturucu sevkiyatı yapmaktan yargılanacağı bildirilmişti.

Önceki HaberBurkina Faso’da operasyon: 40 terörist öldürüldü
Sonraki HaberDomenec Torrent’ten Ryan Babel kararı!