Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGündemAbdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli? Abdüllatif Şener neden istifa etti?

Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli? Abdüllatif Şener neden istifa etti?

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, katıldığı canlı yayında “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz sayın Şener?’‘ sorusuna “Ben zaten istifa ettim” diye cevap verdi. Bu gelişmeyle birlikte Abdüllatif Şener’in yaşamı ve istifa nedeni merak konsu oldu. İşte ayrıntılar…

ABDÜLLATİF ŞENER KİMDİR?

Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954’te Sivas’ta doğdu.

Şener, Sivas İmam Hatip Lisesinden mezun oldu ve 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı Bolu Sevk ve İdarecilik Yüksekokulunda araştırma görevlisi olarak başladığı akademik kariyerine Gazi Üniversitesinde Maliye Teorisi alanında doktora yaparak devam etti. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığında gelirler kontrolörü olarak çalıştı.

1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisinden Sivas milletvekili seçilerek siyasete girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi‘ne geçti. 2001 yılında da Fazilet Partisi de kapatıldı.

2001 yılında kurulan AKP‘nin kurucuları arasında yer aldı. 2002 Türkiye genel seçimlerinde yeniden Sivas milletvekili seçildi. 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükûmeti ve 1. Erdoğan Hükümeti’nde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadı ve AKP’den istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Partisini kurdu. 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı oldu. 17.092 oy almasına rağmen milletvekili seçilemedi. Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012 tarihinde kapandı. 2018 Türkiye genel seçimlerinde CHP’den Konya milletvekili seçildi.

ABDÜLLATİF ŞENER NEDEN İSTİFA ETTİ?

Şener, konuyla ilgili “Eleştirilerimin bir partiden ya da adaydan olmakla ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı.

En Son Okunanlar

En Çok Okunanlar