AB’den Türkiye’deki depremzedeler için 5,5 milyon Euro insani yardım

AB'den Türkiye'deki depremzedeler için 5,5 milyon Euro insani yardım

Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’de meydana gelen depremlerden etkilenen kişiler için şu ana kadar yaptığı insani yardımın toplam 5,5 milyon Euro tutarında olduğu bildirildi.

AB Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye’de ve Suriye’deki kişiler için bugüne kadar AB’nin harekete geçirdiği insani yardımlarla ilgili açıklama yaptı.irliğin ilk günden itibaren harekete geçtiği ve depremzedelere yardımı artırdığı belirtilen açıklamada, Türkiye için 18 AB üyesinin barınma malzemeleri, ısıtıcılar, jeneratörler, mobilya, tıbbi malzeme, hijyen kitleri, gıda ve giysi gönderdiği aktarıldı.

Açıklamada, buna ilave olarak Belçika, Fransa, İtalya ve Arnavutluk’un tıbbi ekipler sevk ettiği, Hollanda’nın tıbbi tahliye uçağı gönderdiği kaydedildi.

AB acil durum programı kapsamında Romanya’da hazır bulundurulan 2 bin çadır ve 8 bin yatağın Türkiye’ye ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, 2 bin 500 yataklı 500 barınma ünitesinin de İsveç’ten yola çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, AB’nin Türkiye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçirdiği insani yardımların toplamının 5,5 milyon Euro tutarında olduğu, bunun 3,2 milyon Euro’sunun yeni fonlardan, 2,3 milyon Euro’sunun ise devam eden insani yardım projelerinden aktarıldığı belirtildi.

SURİYE’YE 10 MİLYON EURO’LUK YARDIM

Depremlerden Suriye’de etkilenen kişiler için ise AB’nin insani yardımlarının toplam tutarının ise 10 milyon Euro olduğuna işaret edildi.

AB’nin Dubai’den sevk edilen insani yardımlarını taşıyan ilk uçağın bugün Adana’ya ineceği, yardımların buradan Uluslararası Göç Örgütünce (IOM) Suriye’ye geçirileceği aktarıldı.

Gelecek hafta iki uçağın daha gönderileceği, böylece İrlanda’nın koordinasyonunda toplam üç uçuşla kış şartlarına uygun çadırlar, ısıtıcılar, mutfak setleri, hijyen kitleri gibi malzemelerin Suriye’ye ulaştırılacağı bildirildi.

Suriyeliler için AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında 12 Avrupa ülkesi yardım gönderdi. Yardımlar Beyrut ve Gaziantep’teki merkezlerden sevk edilecek. İtalya’dan yola çıkan ve çadır taşıyan bir gemi de bugün Beyrut’a ulaşacak.

Önceki HaberEndonezya’nın Ankara Büyükelçisi Iqbal, Cumhuriyet’e konuştu: Türkiye, kalbimizde özel bir yere sahip
Sonraki HaberABD’li kanser hastasında teşhis sonrası İrlanda aksanı gelişti