ABD’den Türkiye çıkışı: Türkiye’yi muteber bir müttefik olarak görüyoruz

ABD'den Türkiye çıkışı: Türkiye'yi muteber bir müttefik olarak görüyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Türkiye’yi muteber bir müttefik olarak gördüklerini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç‘in NATO‘ya katılımıyla ilgili tutumu hakkındaki bir soru üzerine, Türkiye hükümetinin bu konuda bir açıklama yapmasının doğru olacağını söyledi.

“Türkiye’yi muteber bir müttefik olarak görüyoruz” diyen Jean-Pierre, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya olabilecek en kısa sürede katılımlarını desteklediklerini, daha önce de iki ülke yönetimiyle bu kapsamda görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

CUMHURİYETÇİLERLE ÇEKİŞME

Jean-Pierre, Paul Gosar ve Marjorie Taylor Greene gibi muhafazakar Cumhuriyetçiler ile öz geçmişiyle ilgili yalan söylediği ortaya çıkan Cumhuriyetçi üye George Santos’un Temsilciler Meclisindeki komitelere atanmalarına ilişkin sorulara da yanıt verdi.

Cumhuriyetçilerin “aşırıcı ve şiddet yanlısı” üyeleri önemli komitelere atamalarının nedenini Amerikan halkına açıklamaları gerektiğini söyleyen Jean-Pierre, bu kapsamda muhafazakar üyelerle yapılan “gizli anlaşmaların” ne olduğunun açıklanması gerektiğini ifade etti.

Jean-Pierre, ABD’nin New Mexico eyaletinde, 8 Kasım 2022 ara seçimlerinde milletvekili adayı olan Cumhuriyetçi Solomon Pena’nın, eyaletteki Demokrat partililerin evlerine yönelik kurşunlama olaylarıyla bağlantısı nedeniyle gözaltına alınmasına ilişkin de bu iddiaların “ürkütücü ve şok edici” olduğunu söyledi.

Son dönemde artan siyasi şiddet vakalarına karşı da Jean-Pierre, iki parti liderlerinin de harekete geçmesi gerektiği görüşünü savundu.

Önceki HaberAlmanya’dan Ukrayna’ya Leopard tankı tedariki için ön koşul iddiası
Sonraki HaberFenerbahçe – Çaykur Rizespor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?