Ana SayfaDünyaABD'den İsrail'e güvence: İran'ın nükleer silah edinmesine izin vermeyiz

ABD’den İsrail’e güvence: İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyiz

Beyaz Saray, ABD’nin, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceği yönündeki taahhüdünü yinelediği bildirildi.

Beyaz Saray‘dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Yair Lapid‘in bugün İran dahil küresel ve bölgesel güvenlik konularını ele aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, “Başkan Biden, ABD’nin İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla izin vermeyeceğine yönelik taahhüdünü bir kez daha dile getirdi” ifadesine yer verildi.

Biden’ın, Lapid’e Temmuz ayındaki İsrail ziyaretindeki ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettiği belirtilen açıklamada, “Biden, İsrail ve Lübnan arasındaki deniz sınırı müzakerelerinin gelecek haftalarda sonuçlandırılmasının önemini vurguladı”denildi.

İsrail basınında yakın zamanda çıkan haberlerde, Başbakan Lapid’in İran’ın nükleer programına ilişkin müzakere edilen uluslararası anlaşma taslağı için Joe Biden ile görüşmeye çalıştığı ancak bu görüşmenin gerçekleştirilemediği belirtilmişti.

ABD, geçtiğimiz günlerde Suriye‘de İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu‘na bağlı gruplara yönelik olduğu iddiasıyla 24 saat içinde iki ayrı hava saldırısı düzenlemişti.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM